Πρώτη νίκη για την Λιθουανία του Ματσιούλις στα προκριματικά του EuroBasket

Την πρώτη νίκη της, στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2021, πέτυχε η Λιθουανία, με τον αρχηγό της ΑΕΚ, Γιόνας Ματσιούλις, να πραγματοποιεί μία μεστή εμφάνιση. Η ομάδα του Ντάριους Μασκολιούνας πέτυχε εντός έδρας νίκη, επί της Τσεχίας με 97-89 για τη 2η αγωνιστική του 3ου Ομίλου. Πλέον, οι δύο χώρες ισοβαθμούν στη 2η θέση, με ρεκόρ 1-1.

Ο Γιόνας Ματσιούλις τελείωσε τον αγώνα με 4 πόντους (2/3δ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε σχεδόν 19 λεπτά συμμετοχής (18:45’’). Ο Εϊμάντας Μπέντζιους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με 26 πόντους, ενώ από την πλευρά των Τσέχων, ήταν ο Βόιτεχ Χρούμπαν, επίσης με 26 πόντους. Να σημειωθεί ότι οι Λιθουανοί έχαναν και στις τρεις πρώτες περιόδους, αλλά έφτασαν στη νίκη με επί μέρους σκορ 35-22 στο τέταρτο δεκάλεπτο.