Πρώτη κούπα για Γιουβέντους με υπογραφή Ρονάλντο! (VIDEO)

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν πήρε η Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε στον τελικό του Σούπερ Καπ της Μίλαν με 1-0, χάρη σε τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο. Όγδοη φορά στην ιστορία της που κατακτά το Σούπερ Καπ η Γιουβέντους, η οποία πήρε και μια μίνι… ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του 2016!

Στα του ματς, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ήταν εμφανώς ανώτερη και στα 90 λεπτά. Είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία, έφτιαχνε φάσεις προς τα καρέ του Ντοναρούμα αλλά δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Βέβαια, παρόλη την πίεση των Τορινέζων, η Μίλαν ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ αλλά το… δοκάρι δεν επέτρεψε στον Κουτρόνε να βάλει σε θέση οδηγού τους Μιλανέζους.

Ο Κριστιάνο, όμως, στο 61ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την Γιουβέντους με κεφαλιά μετά από πάρε-βάλε σέντρα του Πιάνιτς και έγιρε την πλάστιγγα προς την μεριά της ομάδας του. Το γκολ αυτό δεν άφηνε περιθώρια στη Μίλαν. Ο Γκατούζο έβαλε στο ματς τον άρρωστο Ιγκουαΐν αλλά την ώρα που οι ροσονέρι έδειξαν διάθεση να πιέσουν και να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, ο Κεσί αποβλήθηκε (73΄) και έκανε πιο εύκολο το έργο της Γιουβέντους, που κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι το φινάλε.