Πρωταθλητής Ολλανδίας κατά... 99,9% ο Αγιαξ!

Νταμπλούχος Ολλανδίας εκτός αν δεν… το θέλει ο Αγιαξ!

Η ομαδάρα του Τεν Χαγκ ξεπέρασε τον αποκλεισμό της από την Τότεναμ από τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ και κέρδισε 4-1 την Ουτρέχτη, ξεφεύγοντας 3 βαθμούς από την Αϊντχόφεν που έχασε 1-0 από την Αλκμάαρ και με το υπέρ του +14 στη διαφορά τερμάτων, ουσιαστικά, κατέκτησε… ήδη τη φετινή Eredivisie!

Ο Αίαντας που έχει ήδη κατακτήσει το κύπελλο, παρότι είδε την Ουτρέχτη να προηγείται στο Άμστερνταμ στο πρώτο λεπτό δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να φτάσει στην ανατροπή και να φτάσει τους 83 πόντους μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Την ίδια ώρα όμως στο Άλκμααρ, η Αϊντχόφεν σπατάλησε τις τελευταίες της ελπίδες να ελπίζει στην κατάκτηση του τίτλου. Η τοπική ΑΖ επικράτησε με 1-0 και άφησε την PSV στους 80 πόντους, κάτι που ουσιαστικά έδωσε το πρωτάθλημα στον Αίαντα. Πως μπορεί αυτό να ανατραπεί την τελευταία αγωνιστική. Να ηττηθεί ο Αίαντας εκτός έδρας από την Ντε Γκράαφστσαπ, να κερδίσει η Αίντχόφεν την Χέρακλες και ταυτόχρονα να καλυφθεί διαφορά τερμάτων 15 γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες, ώστε να πάρει το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία η Αϊντχόφεν. Κοινώς, αυτό δεν γίνεται ποτέ!

Πάρτι τίτλου έστησε ο Άγιαξ στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», επικρατώντας της Ουτρέχτης με το ευρύ 4-1 και «σφραγίζοντας» έτσι την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στην Ολλανδία, μια αγωνιστική πριν το φινάλε!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Μπουσαϊντ να σκοράρει μόλις στο 1ο λεπτό. Ωστόσο, οι παίκτες του «Αίαντα» δεν ήταν διατεθειμένοι να απογοητεύσουν τους οπαδούς τους που γέμισαν ασφυκτικά το γήπεδο και φρόντισαν να γυρίσουν το ματς… τούμπα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με τους Χούντελααρ και Φαν Ντε Μπέεκ να… αναλαμβάνουν δράση.

Στην επανάληψη, ο φορμαρισμένος Τάντιτς πρόσθεσε δύο ακόμα τέρματα στο ενεργητικό του και διαμόρφωσε το τελικό 4-1, ανεβάζοντας τον Άγιαξ στους 83 πόντους και τη διαφορά τερμάτων στο +14!

Ο λόγος που η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ πανηγυρίζει… πρόωρα την κατάκτηση του τίτλου, βέβαια, έχει να κάνει με την ήττα που γνώρισε την ίδια ώρα η δεύτερη Αϊντχόφεν από την αδιάφορη Αλκμάαρ, με 1-0…

Το γκολ του Τιλ στο 49ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους και παράλληλα την τέταρτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με μια θέση στα προκριματικά του επόμενου Europa League.

Αντιθέτως, η PSV… αυτοκτόνησε, καθώς πλέον όχι μόνο πρέπει να κερδίσει η ίδια την τελευταία αγωνιστική αλλά να το κάνει και με… 15 τέρματα διαφορά, ενώ παράλληλα να ηττηθεί και ο Άγιαξ…