Προκρίθηκε στο Euro η Τουρκία!

Η ομάδα του Σενιόλ Γκιουνές δεν ενθουσίασε, αλλά πήρε μια άνετη ισοπαλία με 0-0 και πήρε την πρόκριση για το Euro 2020!

Είναι η 5η φορά στην ιστορία της που η γειτονική χώρα που παίρνει την πρόκριση σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η ισοπαλία δεν έκανε στην Ισλανδία που – αν και ξεκίνησε με υψηλές βλέψεις – έμεινε εκτός της διοργάνωσης!

Να αναφέρουμε ότι το παιχνίδι στην «Turk Telekom Stadium», έγινε υπό το βλέμμα του Ταγίπ Ερντογάν!

Το ματς:

Οι Τούρκοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν την κατοχή της μπάλας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παθητικό ρόλο.

Το ξεκίνημα του ματς δεν είχε καλό ρυθμό, λόγω της καταρρακτώδης βροχής, ενώ μόλις στο 24ο λεπτό η ατυχία… χτύπησε την πόρτα στους Ισλανδούς με τον Φινμπόγκασον να αποχωρεί λόγω τραυματισμού και να δίνει τη θέση του στον Σίγκουρντσον.

Στο 30ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή φάση του αγώνα, με τον Μπουράκ Γιλμάζ να στέλνει από πλεονεκτική θέση την μπάλα άουτ.

Και το δεύτερο μέρος κύλησε σε παρόμοιο ρυθμό όπως στο α’ ημίχρονο, με τους Τούρκους να έχουν τη κατοχή μπάλας, αρκετές ευκαιρίες, ενώ δεν έλειψαν και αρκετές στιγμές έντασης μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων, κάτι που ήταν λογικό λόγω της κρισιμότητας του αγώνα.

Όσο περνούσε η ώρα, η Ισλανδοί άρχιζαν να πιέζουν και έφτιαξαν την μεγαλύτερη τους φάση στο ματς.

Ήταν το 82ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μάγκνουσον έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ντεμιράλ απομάκρυνε λίγο πριν περάσει τη γραμμή.

Στο τελευταίο λεπτό η Τουρκία βγήκε στην αντεπίθεση, όμως οι ποδοσφαιριστές της κατάφεραν να μπερδευτούν και έτσι παρέμεινε το 0-0, με τους Τούρκους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα τελικά του Euro 2020.