Προκρίθηκε στο Euro 2020 η Ρωσία με... πεντάρα στην Κύπρο!

Στο Euro 2020 και με τη… βούλα η Ρωσία!

Η “αρκούδα” νίκησε με 5-0 στην Κύπρο κι εξασφάλισε και μαθηματικά τη δεύτερη θέση του 9ου ομίλου με 21 βαθμούς, πίσω από το Βέλγιο.

Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Τσέρισεφ με όμορφη ατομική ενέργεια έκανε το 1-0 και άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της «αρκούδας», ενώ στο 23’ έγινε δημιουργός, αφού έβγαλε φάτσα με την εστία τον Οζντόεφ που δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0. Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους Ρώσους, όταν ο Κωνσταντίνος Λαΐφης αποβλήθηκε ύστερα από πέντε λεπτά (28′) με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Τζίουμπα στο 79’ διεύρυνε το σκορ στο 3-0, ενώ στο 89′ ο Γκολόβιν
έγραψε το 4-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Τσέρισεφ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο άλλος ματς του ομίλου, η Σκωτία έκανε το… αυτονόητο απέναντι στο Σαν Μαρίνο, επικρατώντας με 6-0. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους Σκωτσέζους μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες στα προκριματικά. Ο ΜακΓκίν με τρία γκολ στο πρώτο μέρος, ολοκλήρωσε ένα καθαρό χατ τρικ, ενώ ο Σάνκλαντ στο 65’ και ο Φίντλεϊ στο 67’ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0, ενώ στο φινάλε ο Άμστρονγκ διαμόρφωσε το τελικό 6-0