Πρόκριση στον τελικό και κατάκτηση της κούπας για την ΑΕΚ – Το εκπληκτικό ιστορικό στατιστικό στο Κύπελλο!

Η αλήθεια είναι, ότι υπήρξε ένα μούδιασμα. Από τη μία, η ΑΕΚ έκανε φοβερή εμφάνιση, ισοπέδωσε αγωνιστικά τον Αρη και θα μπορούσε κάλλιστα να πετύχει πολλά περισσότερα γκολ.

Από την άλλη, όταν βρέθηκε από νωρίς με παίκτη περισσότερο, φάνηκε να μην αποτελειώνει τον αντίπαλο της και δεν είχε καθαρό μυαλό στις τελικές επιλογές. Ωστόσο, η νίκη ήρθε, έστω και με 2-1. Εάν μάλιστα συμβουλευθούμε την ιστορική παράδοση, θα διαπιστώσουμε πως το συγκεκριμένο αποτέλεσμα στο πρώτο ματς, φέρνει πάντα πρόκριση για την Ενωση.

Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως η ΑΕΚ δεν αρκείται απλά στην υπεράσπιση της νίκης της στο πρώτο παιχνίδι, αλλά πετυχαίνει τεράστιους θριάμβους. Τρεις φορές έχει φτάσει η ΑΕΚ σε επαναληπτικό, έχοντας νικήσει με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι, τρεις προκρίσεις εξασφάλισε με ισάριθμες νίκες. Τι νίκες; Θρίαμβοι, κόντρα σε ομάδες πολύ πιο ισχυρές από τον Αρη, όπως ήταν ο Ολυμπιακός (δύο φορές μάλιστα) και ο ΠΑΟΚ.

Το στατιστικό που απογειώνει, είναι πως όταν τυχαίνει να συμβαίνουν τέτοιες καταστάσεις, η ΑΕΚ στο τέλος κατακτά πάντα το Κύπελλο! Είναι απίθανο, αλλά και στις τρεις φορές που χρειάστηκε να κοπιάσει για να πάρει την πρόκριση έπειτα από το πρώτο ματς με 2-1 στην έδρα της, στο φινάλε η Ενωση βρισκόταν στον τελικό και πάντα κατακτούσε το τρόπαιο. Με διαφορετικό αντίπαλο κάθε φορά, καθώς έχει νικήσει στη σειρά ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό!

Η πρώτη φορά

Η πρώτη φορά που συνέβη τέτοιο σκορ, ήταν την περίοδο 1982/83. Η ΑΕΚ κληρώθηκε με τον πανίσχυρο τότε Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Πρώτο ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια και νίκη με 2-1, που προέκυψε έπειτα από ανατροπή με – ποιον άλλον; – τον Θωμά Μαύρο να απαντά στο κόκκινο προβάδισμα με τον Αναστόπουλο. Στη ρεβάνς του Καραϊσκάκης, η ΑΕΚ πήρε τεράστια νίκη με τον Θ(ε)ωμά, που ακόμα ψάχνει τρόπο να τον σταματήσει ο Παπαδόπουλος. Στον τελικό – και αφού απέκλεισε και τον Ηρακλή – επιβλήθηκε με 2-0 του ΠΑΟΚ.

Η επόμενη μεγάλη στιγμή της ΑΕΚ, καταγράφηκε την περίοδο 1996/97. Η ΑΕΚ βρισκόταν σε έντονη περίοδο ανακατατάξεων, αλλά είχε υπερομάδα. Η κληρωτίδα έφερε αντίπαλο στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό. Πρώτο ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια, νίκη με 2-1 με γκολ των Μπατίστα και Κασάπη, έστω και αν έπαιζε με εννιά παίκτες! Στη ρεβάνς του Φαλήρου, ένα τεράστιο πάρτι στο τερέν και στην εξέδρα. Η Ενωση έκανε επιβλητική εμφάνιση και επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Νικολαϊδη, μετά την κούρσα του Κετσπάγια. Στον τελικό, η ΑΕΚ υπέταξε τον Παναθηναϊκό με 5-3 στα πέναλτι.

Τελευταία φορά που η ΑΕΚ είχε νίκη με 2-1 στο πρώτο ματς, ήταν την περίοδο 2001/02. Για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, η Ενωση υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια και επικράτησε με τα τέρματα των Τσιάρτα και Μαλαδένη, μολονότι ο ΠΑΟΚ είχε ισοφαρίσει προσωρινά. Το…καλό, το κρατούσε η ΑΕΚ για την Τούμπα. Πήγε στη Θεσσαλονίκη και ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με το θριαμβευτικό 4-0, με γκολ των Τσιάρτα, Λάκη, Νικολαϊδη και Ιβιτς. Στον τελικό, η ΑΕΚ νίκησε και τον Ολυμπιακό με 2-1 και πήρε το τρόπαιο.