ΑΕΚ: Πρόκριση επιβίωσης, γεμάτη άγχος (VIDEO-ΦΩΤΟ)

Η πρόκριση λύτρωση της ΑΕΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ μέσα στη Λεωφόρο

Το καλοκαίρι του 2003, η ΑΕΚ εξαρτούσε την ύπαρξη της από την είσοδο της ομάδας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ελβετική Γκρασχόπερς δεν ήταν μεγαθήριο, αλλά τα πράγματα είχαν γίνει δύσκολα έπειτα από την ήττα με 1-0 στη Ζυρίχη. Η ρεβάνς έγινε μία μέρα σαν σήμερα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας και η Ενωση κατάφερε να πάρει την πρόκριση και να επιβιώσει, έστω και αν αγχώθηκε πολύ γι’ αυτό.

Και όμως, τα πράγματα εκείνο το βράδυ θα μπορούσαν να είναι πολύ πιο εύκολα. Με δύο γρήγορα γκολ από τους Κατσουράνη και Λυμπερόπουλο (το πρώτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ), οι «κιτρινόμαυροι» ανέτρεψαν το σκορ του πρώτου ματς. Στο φινάλε του ημιχρόνου μάλιστα, το αυτογκόλ του Καστίγιο έδειχνε πως η υπόθεση είχε κριθεί. Ωστόσο, το δεύτερο μέρος ήταν διαφορετικό.

Η ΑΕΚ ήταν ανέτοιμη Αύγουστο μήνα και οι Ελβετοί πίεσαν για να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Το πέτυχαν με γκολ του Νούνιεζ στο 68’ και το τελευταίο 20λεπτο ήταν γεμάτο αγωνία. Οι Ελβετοί έμειναν με δέκα παίκτες, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι που έχασε ο Λυμπερόπουλος και στα τελευταία λεπτά υπήρξε μία φάση που οι καρδιές όλων έφυγαν από τη θέση τους. Ωστόσο, το φινάλε έφερε την πολυπόθητη πρόκριση.

lyberopoulos-okkas-λυμπεροπουλος-οκκας maladenis-μαλαδενης lyberopoulos-okkas-λυμπεροπουλος-οκκας