Προκριματικά Euro 2020: Ισοπέδωσε... τη Φινλανδία η Βοσνία (4-1)

Απίστευτη Βοσνια, έκανε… πάρτι κόντρα στη Φινλανδία!

Με αυτή τη νίκη, η Βοσνία μείωσε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους -2 και πλέον έχει μπει ξανά στο κόλπο της πρόκρισης. Μάλιστα, η ομάδα του Προσινέσκι κατάφερε και πήρε διαφορά τριών γκολ, κάτι που σημαίνει ότι έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Φινλανδούς.

Μετά από το αποψινό «τρίποντο», η ομάδα του Προσινέσκι θα έρθει στην Αθήνα την Τρίτη με μόνο στόχο το «διπλό» που θα διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για το εισιτήρια στα τελικά του Euro 2020.

Οι Βόσνιοι, μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τη Φινλανδία και ξεκίνησαν ιδανικά στο πρώτο ημίχρονο.

Ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να αποκτήσουν ρόλο οδηγού στο ματς. Η μπάλα έφτασε στον Χαΐροβιτς, μέσα στην περιοχή, ο οποίος με όμορφο τελείωμα νίκησε τον Χραντέσκι για το 1-0.

Έχοντας το προβάδισμα, απαλλαγμένοι από το άγχος, οι παίκτες του Προσινέσκι, άρχισαν να πατάνε ακόμα καλύτερα στο γήπεδο και μέσα στο επόμενο δεκάλεπτο, έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Ο Ραϊτάλα βρήκε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή, ο διαιτητής σωστά έδειξε πέναλτι και ο Πιάνιτς στο 37ο λεπτό από την άσπρη βούλα, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Βοσνία.

Η νίκη για τους Βόσνιους, σφραγίστηκε με στο 59’ όταν η μπάλα μετά από φάση διαρκείας έφτασε στον Πιάνιτς, ο οποίος έγραψε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ενώ 0 Χότζιτς στο 73΄με σουτ στην κίνηση από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το μόνο που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι είναι να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Πονγιάμπαλο στο 79’ να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία της άμυνας των γηπεδούχων για το 4-1.