Premier League: Ασταμάτητη Εβερτον, νίκησε 4-2 τη Μπράιτον

Η Εβερτον επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Μπράιτον (4-2) και μετά το 4×4 βρέθηκε ξανά μόνη στην κορυφή της Premier League. Δύο γκολ και ασίστ ο Χάμες.

Ο Κάρλο Αντσελότι ήθελε σαν τρελός όλο το καλοκαίρι τον Χάμες Ροντρίγκες και ο Κολομβιανός τον δικαίωσε. Η Έβερτον έχει κάνει την καλύτερη αρχή της σε σεζόν εδώ και 80 χρόνια, καθώς έχει επτά συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Έβερτον άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με τον τρομερό Κάλβερτ Λιούιν, να μην έχει αντίπαλο στον αέρα για το 1-0. Στη συνέχεια η Μπράιτον ανέβασε ρυθμό και ισοφάρισε χάρη σε τραγικό λάθος του Πίκφορντ με τον Μοπέ να κάνει το 1-1 από κοντά (41′) όμως…

Όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ αφού μετά από υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Χάμες, ο Μίνα έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους πριν το τέλος του ημιχρόνου (45+2′).

Στην επανάληψη τα «ζαχαρωτά» καθάρισαν την υπόθεση νίκη, με τον Χάμες να πετυχαίνει δύο γκολ -52′,70′- (μετά την ασίστ στον Μίνα) και κλείδωσε το 4Χ4 στο πρωτάθλημα για την τρομερή Έβερτον του Κάρλο Αντσελότι που απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής παρά την οβίδα του Μπισούμα που μείωσε σε 4-2 στις καθυστερήσεις.