Που να μπουν Ολιβέιρα και Βέρντε – Πετάει «φωτιές» η νέα ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ αλλάζει. Είναι μια ομάδα που παίζει ξανά ποδόσφαιρο και δείχνει, ότι μπορεί να κάνει φάσεις με μεγάλη ευκολία. Εστω και χωρίς φορ, με τον Ολιβέιρα στην εξέδρα και τον Βέρντε στον πάγκο να είναι απλά θεατές, η Ενωση έδειξε τις τεράστιες δυνατότητες που έχει πλέον στο δημιουργικό κομμάτι. Με γκολ των Ζεράλδες και Κλωναρίδη επικράτησε εύκολα του Βόλου με 2-0 και έδειξε πως είναι σε καλό δρόμο.

Λόγω των πολλών απουσιών που είχε, ο Καρντόσο ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα της 11άδας στο ματς με το Βόλο. Στην άμυνα ο Οικονόμου αντικατέστησε τον Τσιγκρίνσκι ως παρτενέρ του Βράνιες, στη μεσαία γραμμή έπαιξε το δίδυμο από πέρυσι (Σιμόες, Γαλανόπουλος), με τον Ζεράλδες οργανωτή, τον Μάνταλο – κλασικά πλέον – αριστερά και τον Σιμάο ως δεξιό εξτρέμ, με τον Κλωναρίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο γήπεδο. Ο Βόλος κέρδισε μπάλες, κυριαρχούσε στη μεσαία γραμμή και έφτανε με σχετική ευκολία στην εστία του Αθανασιάδη. Ωστόσο, μετά το δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν την απόδοση τους. Από κλέψιμο και εκπληκτική κάθετη του Σιμάο, ήρθε το πρώτο γκολ του Ζεράλδες με τη φανέλα της ΑΕΚ, έπειτα από ασίστ του Μάνταλου.

Η ΑΕΚ είχε και άλλες ευκαιρίες, αλλά όσες επιλογές έδειχνε στη δημιουργία, είχε ζητήματα στην άμυνα. Πολλά θέματα σε στημένες μπάλες του Βόλου – και αντίθετα, καμία δημιουργία ευκαιρίας σε αντίστοιχες φάσεις της Ενωσης –, ενώ παράλληλα υπήρχε αδυναμία στην κυκλοφορία της μπάλας από την άμυνα και αργές αντιδράσεις σε κάποιες κατά μέτωπο επιθέσεις.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ είχε κάποια θεματάκια αμυντικά, αλλά μπροστά πετούσε φωτιές. Ο Παουλίνιο ήταν ανεβασμένος επιθετικά, αλλά το δεύτερο γκολ – από τον Κλωναρίδη, που πέρασε και τον τερματοφύλακα – ήρθε έπειτα από μαγική κάθετη του Χουλτ, που έκοψε στα δύο την αντίπαλη άμυνα.

Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο το παιχνιδιού. Στα αξιοσημείωτα του ματς, η χρησιμοποίηση του Σιμάο τόσο ως παρτενέρ του Σιμόες στη μεσαία γραμμή, η τοποθέτηση του Ζεράλδες για πρώτη φορά εκτός άξονα, ως αριστερού χαφ, όπως και η χρησιμοποίηση του Λόπες ως κεντρικού αμυντικού!

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Καρντόσο, 4-2-3-1): Αθανασιάδης (46’ Τσιντώτας), Παουλίνιο, Βράνιες (46’ Σβάρνας), Οικονόμου (74’ Λόπες), Χουλτ, Γαλανόπουλος (62’ Ντέλετιτς), Σιμόες, Ζεράλδες, Σιμάο, Μάνταλος (64’ Σαμπανάτζοβιτς), Κλωναρίδης (81’ Μπότος)

Βόλος (Χ. Φεράντο, Α’ Ημίχρονο): Γκαραβέλης, Τσοκάνης, Ντεντάκης, Διαμαντής, Μυστακίδης, Ηλιόπουλος, Φεράρι, Γέντρισεκ, Ραφαέλ, Αουγκούστο, Μπασόνγκ

Βόλος (Χ. Φεράντο, Β’ Ημίχρονο): Καραγκιόζης, Λύρατζης, Κορέλας (78’ Μπαλογιάννης), Δημόπουλος, Τσαούσης, Κραβαρίτης, Συμελίδης, Μήτογλου (65’ Κορνέζος), Σαρμιέντο, Κυζιρίδης, Μάντζης