Ξέσπασε με επτάρα η ΑΕΚ, ξεμπούκωσε ο Αραούχο

Με τον πιο εμφατικό και πειστικό τρόπο η ΑΕΚ έκανε νέα αρχή και μπήκε σε διαδικασία αποσυμπίεσης έπειτα από τα ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Κάνοντας επίδειξη δύναμης, η Ενωση διέλυσε τον Απόλλωνα Λάρισας με 7-0 μέσα στο Αλκαζάρ, βγάζοντας όλη την ένταση που είχε συσσωρευτεί.  Η ΑΕΚ ήταν σαρωτική, καθάρισε το ματς – και την πρόκριση βέβαια – από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με πέντε γκολ. Ωστόσο, τα πλέον σημαντικά νέα ήταν η επιστροφή του Σέρχιο Αραούχο στα γκολ, αλλά και του Γιώργου Γιακουμάκη σε αγωνιστικούς ρυθμούς. Σούπερ ο Λάζαρος με δύο γκολ, φοβερός Μπακασέτας με τρεις ασίστ και ένα γκολ, σκόραραν και οι Τρίστασον, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς.

Ο Χιμένεθ ήξερε πως δεν υπήρχαν ψυχολογικά περιθώρια για στραβοπάτημα, γι’ αυτό παρουσίασε μια ομάδα που είχε μέσα αρκετούς βασικούς, που πλαισιώθηκαν από παίκτες με περιορισμένο χρόνο συμμετοχής. Ο Ισπανός εμπιστεύθηκε τον Τσόσιτς για αριστερό μπακ, έδωσε ευκαιρίες στους Τζανετόπουλο, Λαμπρόπουλο, επανέφερε τον Αϊντάρεβιτς στη μεσαία γραμμή και διατήρησε τον Αραούχο στην κορυφή της επίθεσης, προκειμένου να βρει τη φόρμα του και να ανοίξει ξανά επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα.

Η ΑΕΚ μπήκε φορτσάτη από νωρίς. Με κινητήριο μοχλό τον Λάζαρο που είχε πολλά κέφια και με φανερή την τεράστια διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, σφυροκόπησε από το πρώτο λεπτό την εστία του Φιρινίδη. Το γκολ ήταν θέμα χρόνου και προέκυψε μέσα από στημένη μπάλα και κεφαλιά του Τζανετόπουλου, που συνδύασε την πρώτη «εγχώρια» παρουσία του στη βασική 11άδα με γκολ. Πριν συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ο Μπακασέτας πέρασε ασίστ για τον Λάζαρο που σκόραρε δεύτερη φορά στο 22’.

Η ΑΕΚ συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Ο Αϊντάρεβιτς χρίστηκε σκόρερ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα στο 36’ και έπειτα ο διεθνής μεσοεπιθετικός έγινε εκείνος σκόρερ. Βρήκε λίγο χρόνο έξω από την περιοχή, όπλισε με το καλό αριστερό του πόδι και έκανε το 4-0, ενώ στο 42’ τριπλασίασε τις τελικές πάσες του βγάζοντας τον Λάζαρο τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, για να κάνει το επιβλητικό 5-0 στο ημίχρονο.

Ο Χιμένεθ βρήκε την ευκαιρία να κάνει αλλαγές και να μη ζορίσει πολύ παίκτες του και έριξε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Βινίσιους αντί του Τσόσιτς. Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί, έφτανε με χαρακτηριστική ευκολία στην εστία του Φιρινίδη, αλλά οι παίκτες της έψαχναν αρκετές φορές το κάτι παραπάνω. Όταν πάντως βρέθηκαν μέσα στο γήπεδο, ήρθε στο 52’ το ομορφότερο γκολ της βραδιάς, με μαγικό 1-2 του Αραούχο με τον Λάζαρο και βολ πλανέ που πήγε να σκίσει τα δίχτυα από τον Αργεντινό.

Με προβάδισμα έξι τερμάτων, το ματς ήταν τυπική διαδικασία. Ο Χιμένεθ έριξε στο ματς και τον Πατίτο για να ρολάρει με την ομάδα, ενώ λίγο έπειτα υπήρξε και η επιστροφή του Γιώργου Γιακουμάκη, έπειτα από το ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να κυριαρχούν, είχαν εξαιρετικές συνεργασίες και δημιουργούσαν εύκολα ευκαιρίες και τελικές προσπάθειες. Ωστόσο, πολλές φορές αναζητούσαν το κάτι παραπάνω και δεν έμπαινε η μπάλα στα δίχτυα.

Πάντως, το σημαντικό ήταν πως η ΑΕΚ δεν σταμάτησε ποτέ να κυνηγά το γκολ. Με εξαιρετικό συνδυασμό, πολύ όμορφη προσπάθεια του Βινίσιους από αριστερά ήρθε και το έβδομο γκολ από τον Τρίστασον (παρθενικό με τη φανέλα της ΑΕΚ), που πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Φιρινίδη σε σουτ του Πατίτο. Ο Απόλλωνας απείλησε σε όλο το ματς μόνο στο 88′, όταν βολ πλανέ του Μίλιτς από τη μικρή περιοχή πέρασε άουτ.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Τσόσιτς (46’ Βινίσιους), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος (54’ Πατίτο), Μπακασέτας, Τρίστασον, Αραούχο (64΄Γιακουμάκης)

Απόλλων Λάρισας (Θ. Θεοδοσιάδης, 4-2-3-1): Φιρινίδης, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Ανδρέου, Παπαζαχαρίας, Αγροδήμος, Τσιλούλης (46’ Καρακατσάνης), Λαμπρόπουλος (65’ Σκούπρας), Μίλιτς, Τζάνης, Μαυριάς (46’ Διβανές)

Ο Φωτιάς χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Μίλιτς (27’), Σάββα (55’)