Βήμα πρόκρισης η Ολλανδία με Βαϊνάλντουμ

3ος όμιλος

Βήμα πρόκρισης στα τελικά του Euro 2020 έκανε η Ολλανδία στο Μινσκ!

Οι οράνιε ήθελαν τη νίκη και μόνο για να κάνουν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης. Και τα κατάφεραν χάρη στον μέσο της Λίβερπουλ, Τζορτζίνιο Βαϊνάλντουμ, που πέτυχε δύο γκολ στο 2-1 επί της Λευκορωσίας.

Άνοιξε το σκορ στο 32ο με κεφαλιά και διεύρυνε το προβάδισμα με εξαιρετικό σουτ στο 41ο λεπτό. Οι Λευκορώσοι μείωσαν με τον Ντράγκουν στο 54ο λεπτό, άγχωσαν τους παίκτες του Ρόναλντ Κούμαν, αλλά τίποτα περισσότερο.

Η Ολλανδία πέρασε στην κορυφή του ομίλου, έχοντας τρεις βαθμούς περισσότερους από την τρίτη Βόρεια Ιρλανδία σε ίδιο (έξι) αριθμό αγώνων.

Η 8Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Λευκορωσία – Ολλανδία 1-2 (54′ Ντράγκουν / 32′, 41′ Βαϊνάλντουμ)

Εσθονία – Γερμανία (21:45)

5ος όμιλος
Η Ουγγαρία υποδέχθηκε το Αζερμπαϊτζάν στη Βουδαπέστη κι απέφυγε την γκέλα απέναντι στην ουραγό και χειρότερη ομάδα ομίλου χάρη στο γκολ ενός παίκτη που παίζει στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο μπακ του Άρη, Μιχάλι Κόρχουτ, με γκολάρα έκρινε το ματς.

Νίκησε τον Μπαλάγεβ δέκα λεπτά μετά από την έναρξη του ματς και κράτησε ζωντανούς του Ούγγρους.

Ουγγαρία – Αζερμπαϊτζάν 1-0 (10′ Κόρχουτ)

Ουαλία – Κροατία (21:45)