Βαλένθια - Τσέλσι 2-2: Άφησαν ανοι«Χ»τους λογαριασμούς

Βαλένθια και Τσέλσι σε ένα γεμάτο παιχνίδι με πολλές φάσεις και γκολ. Οι δύο ομάδες έπαιζαν για την νίκη, αλλά δεν τους «χ»άλασε η ισοπαλία.

Το ισόπαλο 2-2 αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για την τελευταία αγωνιστική του UEFA Champions League.

Η Βαλένθια άνοιξε στο 39ο λεπτό το σκορ με τον Σολέρ να πιάνει στον ύπνο την άμυνα της Τσέλσι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Τσέλσι ισοφάρισε με τον Κόβασιτς να κερδίζει με σουτ από μακριά τον Σίλεσεν.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Λονδρέζους να βρίσκουν γκολ με τον νεαρό Πούλισιτς, έπειτα από ασίστ του Ζούμα, μάλιστα χρειάστηκε και το VAR. Οι «νυχτερίδες» πίεσαν για την ισοφάριση και έφτασαν πολύ κοντά στο 63′, όμως ο Κέπα απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Ζορζίνιο.

Όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Λάμπαρντ θα πάρει τους τρεις βαθμούς και την πρόκριση από…σήμερα! Αλλά, ήρθε μια σέντρα από τον Βας που τελικά κατέληξε γκολ! Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα του Κέπα. Μάλιστα παραλίγο η Βαλένθια να πάρει τους τρεις βαθμούς στις καθυστερήσεις, με τον Μορένο όμως να μην καταφέρνει να σκοράρει. Η ισπανική ομάδα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Βαλένθια: Σίλεσεν, Κόστα (67′ Γκαμεϊρό), Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Τόρες (74′ Κοκλέν), Παρέχο, Βας, Σολέρ (78′ Λι Κανγκ-Ιν), Μορένο, Γκόμες.

Τσέλσι: Κέπα, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Ζορζίνιο (72′ Εμερσον), Κόβατσιτς, Γουίλιαν (80′ Μάουντ), Αμπραχαμ (45′ Μπατσουαγί), Πούλισικ.