Τραγική άμυνα η Σεντ Ετιέν, βαριά ήττα με 4-1

Με τον Τιμούρ Κετσπάγια στην εξέδρα, η Σεντ Ετιέν δέχθηκε τέσσερα γκολ από την Λωζάνη (4-1) σε φιλικό προετοιμασίας στην Ελβετία και έδωσε στον προπονητή της ΑΕΚ να καταλάβει ότι η Ενωση αν ενισχυθεί έχει ελπίδες πρόκρισης.

3e93596d-47f7-4d3e-b167-7b81caf24763Ο προπονητής της Ενωσης είδε την γαλλική ομάδα να δέχεται τέσσερα γκολ με την άμυνα του Γκαλτιέ να πελαγοδρομεί, να κάνει αστεία λάθη και στα 4 τέρματα απέναντι σε μια ομάδα που φέτος ανέβηκε στην α’ κατηγορία της Ελβετίας.

Ο προπονητής της Σεντ Ετιέν ξεκίνησε το ματς με 4-1-2-3, όμως από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του δεν μπορούσε να λειτουργήσει. Και όταν δεχόταν επίθεση, έχανε τα αυγά και τα πασχάλια. Έτσι, στο πρώτο ημίχρονο με τέσσερις σοβαρές επιθέσεις των Ελβετών είχε δεχθεί 2 γκολ, ένα είχε ακυρωθεί και η άλλη κατέληξε κόρνερ.

Για τους Ελβετούς σκόραρε στο 8’ ο Τόρες, στο 29’ ο Μαρτζιοτά, μείωσε ο Χαμουμά με φάουλ στο 75’, αλλά στο 76’ ο Μέντεζ και στο 80’ ο Αράζ έγραψαν τον τελικό 4-1.

Για την Σεντ Ετιέν πολύ καλός ήταν ο Τανάν, καλό τελείωμα και δοκάρι είχε ο Μπέριτς και καλή απόδοση είχε και ο Πολομά, ενώ στην επανάληψη ο Πακέ ξεχώρισε.