Συνέχισαν με νίκες Τρίκαλα και Ιωνικός

Σημαντικές νίκες σημείωσαν οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας της Football League, καθώς τα Τρίκαλα επικράτησαν του Ασπρόπυργου και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας. Ενώ, στον αντίποδα ο Ιωνικός επικράτησε της Νίκης Βόλου και παρέμεινε στο +4 απ’ την τρίτη Βέροια.

Τρίκαλα – Ασπρόπυργος 1-0

Στην κορυφή και σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες τους παρέμειναν τα Τρίκαλα, μετά το 1-0 που επικράτησαν σήμερα του Ασπρόπυργου. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν ένα «κλικ» πιο δραστήριοι και απείλησαν με τους Σανδραβέλη (18′), Τσίπρα (25′). Στο δεύτερο μισό συνέχισαν να κρατούν τα «ηνία» και τελικά άνοιξαν το σκορ με σουτ του Πελάεθ (68′). Μέχρι το φινάλε διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα.

Ιωνικός – Νίκη Βόλου 2-0

Στο «κατόπι» των Τρικάλων και στο «+4» από την 3η Βέροια βρίσκεται ο Ιωνικός, μετά το 2-0 που επικράτησε σήμερα της Νίκης Βόλου.

Οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» το γκολ στο 23′ με τον Μπαλάφα, ενώ οι γηπεδούχοι «ισοφάρισαν» τις καλές ευκαιρίες με τους Σμυρλή, Κρητικό στο 39′. Το ματς είχε καλό ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 69′ με τον Βλαχομήτρο. Λίγο πριν το φινάλε (87′) «κλείδωσαν» τη νίκη τους με τον Κρητικό, ο οποίος έφτασε τα 11 γκολ στη σεζόν. Στις καθυστερήσεις οι Βολιώτες έφτασαν, με τον Καμπαγιέρο, πολύ κοντά στο να μειώσουν, έστω, το σκορ.