Στο μικροσκόπιο οι 14 «κιτρινόμαυροι» που έπαιξαν με ΠΑΣ

Το enwsi.gr βάζει κάτω από το μικροσκόπιο, τους 14 ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ που έπαιξαν στο Ολυμπιακό Στάδιο απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννενα:

Αλάιν Μπαρόχα: Στην φάση του γκολ του ΠΑΣ είδε τον Ακόστα να εκτελεί ανενόχλητος και είχε μικρά περιθώρια αντίδρασης. Στο δεύτερο ημίχρονο δείχνει να αιφνιδιάζεται σ’ ένα σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έχει κοντράρει και έχει αλλάξει πορεία. Γενικώς άλλα ζητήματα δεν είχε.

Ροντρίγκο Γκάλο: Ακόμα ένα γεμάτο παιχνίδι από το ακραίο μπακ της ΑΕΚ. Πολλή δουλειά και στα δυο ημίχρονο από την δεξιά πλευρά. Σημαντική η βοήθεια του στο επιθετικό κομμάτι και με καλές συνεργασίες.

Δημήτρης Κολοβέτσιος: Σταθερός και “παρών” όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει. Με την μπάλα στα πόδια μοίραζε σωστά το παιχνίδι και προσπαθούσε να το “κτίσει” από τα μετόπισθεν. Έχασε μόνο μια μονομαχία από αντίπαλο.

Άνταμ Τζανετόπουλος: Είχε συμμετοχή στην ανάπτυξη του παιχνιδιού καθώς ήταν ο παίκτης που ανέβασε τις περισσότερες φορές την μπάλα και την ομάδα από τα μετόπισθεν. Στην φάση του γκολ του ΠΑΣ, θα έπρεπε να βγει πάνω στον Ακόστα και να μην τον αφήσει να σκοράρει.

Άρης Σοϊλέδης: Έκανε ένα μέτριο και με λάθη πρώτο ημίχρονο. Αλλά ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και βοήθησε πολύ σ’ όλους τους τομείς.

Γιάκομπ Γιόχανσον: Δεν ήταν και στην καλύτερη του μέρα, καθώς έκανε κάποια λάθη στις μεταβιβάσεις. Όμως έχει τέτοια ποιότητα, που ακόμα και σε μια μέτρια μέρα, έχει καλή παρουσία στο γήπεδο. Έβγαλε και πάλι πολλή δουλειά στο ανασταλτικό κομμάτι, ενώ συμμετείχε και στο δημιουργικό.

Αντρέ Σιμόες: Μετά τον Μπουονανότε, ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ. Ήταν παντού μέσα στο γήπεδο και έκανε όλες τις δουλειές. Από τα πόδια του ξεκινούσαν σχεδόν όλες οι επιθέσεις της ομάδας. Επίσης ήταν καταλύτης στην αμυντική λειτουργία στη μεσαία γραμμή.

Βαγγέλης Πλατέλλας: Για ακόμα ένα ματς είχε τεράστια συμμετοχή στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας. Άνοιγε χώρους, άλλαζε το παιχνίδι ότν χρειαζόταν, ενώ και ο ίδιος γινόταν σε κάποιες φάσεις απειλητικός.

Ντιέγκο Μπουονανότε: Μαγικό απόγευμα από έναν παίκτη που έχει μαγικά πόδια. Από το 20′ και μετά βρήκε ρυθμό, βρήκε πατήματα και έκανε πράγματα και θαύματα. “Χόρεψε” την αντίπαλη άμυνα και κέρδισε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε. Έστειλε… αδιάβαστο τον Μιχαήλ και την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Και οι αντίπαλοι τον σταματούσαν μόνο με φάουλ.

Έλντερ Μπαρμπόσα: Στο πρώτο ημίχρονο είχε μέτρια παρουσία αλλά πέρασε την κάθετη στον Μπουονανότε στη φάση του δεύτερου γκολ. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι. Με πολλά κλεψίματα, σωστό πρέσινγκ και μεγάλη συμμετοχή στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ.

Μακόλεϊ Κρισάντους: Ήταν δραστήριος, ήταν κινητικός και το πάλεψε. Πολλές από τις προσπάθειες όμως που πήρε πάνω του, τις άφησε μισές. Ενώ για μια ακόμα φορά δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά εξ επαφής. Όπως και στην Ξάνθη.

Χρήστος Αραβίδης: Έδωσε πολύ περισσότερη ενέργεια και πνοή στην επίθεση της ΑΕΚ από την στιγμή που μπήκε στο ματς. Έδωσε μεγαλύτερο βάρος στη δημιουργία φάσεων, παρά στις δικές του εκτελέσεις. Έστρωσε την μπάλα στον Βάργκας στο τρίτο γκολ.

Ρόναλντ Βάργκας: Μπήκε ως αλλαγή στο γήπεδο και έκανε σούπερ ματς. Είτε ως επιτελικός μέσος, είτε ως αριστερός εξτρέμ, ήταν μια μόνιμη απειλή. Δυο φορές ο Βελλίδης του είπε “όχι” και δεν τον άφησε να σκοράρει, αλλά η τρίτη ήταν φαρμακερή.

Πέτρος Μάνταλος: Μετά από έξι ολόκληρους μήνες, πήρε τα πρώτα του αγωνιστικά λεπτά σε επίσημο ματς. Ζητούσε και έπαιρνε μπάλα για να οργανώσει το παιχνίδι, ήταν κεφάτος, ενώ λίγο έλειψε να πετύχει ακόμα και γκολ.