Στο μικροσκόπιο οι 14 «κιτρινόμαυροι» που έπαιξαν με Λεβαδειακό

Το πείραμά σου πέτυχε

Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr οι 14 «κιτρινόμαυροι» που έπαιξαν στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό:

Γιάννης Ανέστης: Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, όχι μόνο κράτησε το μηδέν, αλλά έκανε και μια εντυπωσιακή απόκρουση. Αυτή την φορά στο “παραθυράκι” του και πάλι σε σουτ εξ επαφής. Επίσης διαχειρίστηκε άψογα τον δυνατό άνεμο που είναι εχθρός κάθε τερματοφύλακα.

Μιχάλης Μπακάκης: Πολύ καλό παιχνίδι για τον διεθνή μπακ που έδειξε πως δεν έχει χάσει ούτε την φρεσκάδα του, ούτε την ετοιμότητα του, ούτε την ενέργεια του, παρόλο που δεν παίζει βασικός. Πήγε να βάλει στο 85′ το γκολ της χρονιάς, όταν διέσχισε όλο το γήπεδο και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του.

Βασίλης Λαμπρόπουλος: Ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ στη Λιβαδειά. “Εξαφάνισε” τον Μάντζιο, καθώς κέρδισε όλες τις προσωπικές μονομαχίες. Ενώ όσες φορές χρειάστηκε βγήκε πρώτος πάνω στην μπάλα και “καθάρισε” φάσεις.

Δημήτρης Κολοβέτσιος: Με εξαίρεση μια – δυο φάσεις στο πρώτο ημίχρονο που έκανε λάθος με την μπάλα στα πόδια, γενικώς έκανε και πάλι ένα πολύ μεστό παιχνίδι. Κρατούσε την θέση του και κάλυπτε πολύ σωστό τους χώρους ευθύνης του.

Άρης Σοϊλέδης: Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στα αμυντικά του καθήκοντα. Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να ανεβαίνει πολύ από την πλευρά του και ειδικά από το δεύτερο μισό και μετά, δημιουργούσε πολλά ρήγματα.

Μιγκέλ Κορδέρο: Δεν ξεκίνησε τόσο καλά το ματς, καθώς έκανε λάθη με την μπάλα στα πόδια του. Όμως όσο περνούσε η ώρα πατούσε όλο και πιο γερά στο γήπεδο και έβγαλε πολλή δουλειά μπροστά από τα στόπερ.

Γιάκομπ Γιόχανσον: Δεν ήταν τόσο φρέσκος και δραστήριος όσο στα προηγούμενα παιχνίδια. Αλλά και πάλι την δουλειά του την έκανε μέσα στο γήπεδο και με το παραπάνω.

Ρόναλντ Βάργκας: Παρόλο που ξεκίνησε πολύ νωθρά το ματς, το όμορφο γκολ που πέτυχε, τον βοήθησε πολύ να ανέβει. Και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε ενέργεια και πήρε πολλές πρωτοβουλίες.

Ντιέγκο Μπουονανότε: Δεν ήταν από τα παιχνίδια που τον βολεύουν για να διακριθεί. Πήγε πολύ στην δύναμη το ματς. Ενώ όσες φορές δοκίμασε να πάει σε φάσεις του ένας εναντίον ενός, δεν του βγήκε.

Έλντερ Μπαρμπόσα: Δεν έκανε παιχνιδάρα ανάλογη μ’ αυτή των Χανίων. Αλλά και πάλι ήταν πολύ δραστήριος και πήρε πολλές πρωτοβουλίες. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, τον ένιωσε η αντίπαλη άμυνα.

Ράφικ Τζεμπούρ: Είχε κέφια και το πάλεψε για να βοηθήσει την ομάδα, σ’ όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Δεν του βγήκαν φάσεις για να απειλήσει ο ίδιος, κάτι που είχε να κάνει και συνολικά με τον τρόπο που εξελίχθηκε το ματς.

Αντρέ Σιμόες: Μπήκε για να δώσει ενέργεια στη μεσαία γραμμή στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Το έκανε και με το παραπάνω.

Χρήστος Αραβίδης: Μπήκε στο γήπεδο φουριόζος και πήρε ενέργειες πάνω του. Θα μπορούσε στο 90′ να κάνει το 2-0, αλλά κόπηκε με ανύπαρκτο οφσαίντ καθώς έβγαινε μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Βαγγέλης Πλατέλλας: Είχε διάθεση όταν μπήκε στο γήπεδο, αλλά είχε μικρό χρόνο συμμετοχή και δεν πρόλαβε να βγάλει στο γήπεδο την ενέργεια του.