Σωτηρία-θρίλερ για το Αμβούργο με Φαν ντερ Φάαρτ βασικό

van der faartΜε τον Ράφαελ Φαν ντερ Φάαρτ και στα 120 λεπτά του συγκλονιστικού «τελικού» παραμονής, το Αμβούργο γύρισε από την κόλαση και σώθηκε…

Η ομάδα του Ολλανδού μεσοεπιθετικός που είναι μεταγραφικός στόχος της ΑΕΚ έχανε με 1-0 στο ματς από το 78′, ενώ το πρώτο ματς είχε λήξει 1-1.

Τελικά παρότι εκτός έδρας το Αμβούργο γύρισε τον αγώνα. Η «λύτρωση» για το Αμβούργο ήρθε στο πρώτο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, όταν ο Μαρσέλο ντίας με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ άφησε… άγαλμα τον Όρλισχαουζεν, και με το πρώτο γκολ του με τη φανέλα του Αμβούργου έκανε το 1-1.Στην παράταση στο 115’ ο Ράις βρήκε τον Μίλερ, κι αυτός σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 1-2 και να βάλει σε ρόλο «οδηγού» το Αμβούργο, ενώ στο 120ο λεπτό η Καρλσρούη έχασε πέναλτι με τον Χένιγκς να αστοχεί και τον Αντλερ να αποκρούει.

Ετσι, το Αμβούργο σώθηκε και παραμένει από το 1963 στην Μπουντεσλίγκα. Ο Φαν ντερ Φάαρτ δεν είχε παίξει ούτε λεπτό στο πρώτο ματς και σήμερα ως βασικός βοήθησε πολύ την ομάδα του.