Σαν σήμερα: Η Λίβερπουλ κατέκτησε το UEFA με το συγκλονιστικό 5-4 επί της Αλαβές! (VIDEO)

Σαν σήμερα, πριν 19 χρόνια η Λίβερπουλ κατακτούσε το τρίτο κύπελλο UEFA της ιστορίας της, νικώντας την Αλαβές 5-4 στην παράταση!

Η εξέλιξη του τελικού στο Ντόρτμουντ ήταν απίθανη. Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′ με κεφαλιά του Μάρκους Μπάμπελ και στο 16′ διπλασίασε τα τέρματά της με δυνατό σουτ του Τζέραρντ εντός περιοχής, με την Αλαβές να μειώνει στο 26′ με κεφαλιά του Ιβάν Αλόνσο αλλά τους Reds να πετυχαίνουν και τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο, με εύστοχο πέναλτι του Γκάρι ΜακΆλιστερ.

Μέσα σε λίγα λεπτά στην επανάληψη ο Χάβι Μορένο είχε ήδη κάνει το 3-1… 3-3! Ο Ρόμπι Φάουλερ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Λίβερπουλ στο 72′ με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 88′ ο Τζόρντι Κρόιφ έστειλε το ματς στην ημίωρη παράταση, με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ (4-4).

Κι όμως, δεν τα είχαμε δει όλα. Στο 116′ ένα αυτογκόλ του Ντελφί Χέλι έμελλε να κρίνει τον τελικό, αφού με γυριστή κεφαλιά την έστειλε στο βάθος της εστίας της Αλαβές και έγραψε αυτόματα το τελικό 5-4 που σφράγισε το τρίτο Κύπελλο UEFA της Λίβερπουλ και πρώτο μετά από 25 χρόνια.

Λίβερπουλ: Βέστερφελντ, Μπάμπελ, Χίπια, Ανσό (55′ Σμίτσερ), Κάραχερ, ΜακΆλιστερ, Χάμαν, Τζέραρντ, Μέρφι, Χέσκεϊ (64′ Φάουλερ), Όουεν (78′ Μπέργκερ)

Αλαβές: Ερέρα, Καρμόνα, Τέγεθ, Έγκεν (22′ Αλόνσο), Κόντρα, Χέλι, Τζόρντι Κρόιφ, Τόμιτς, Ντέσιο, Αστουδίγιο (46′ Μοσελίν), Μορένο (64′ Πάμπλο)