Ρεάλ Μαδρίτης - Εσπανιόλ 2-0: Με πρωταγωνιστές τους... Γάλλους

Ένα εύκολο απόγευμα είχε η Ρεάλ Μαδρίτης των πολλών απουσιών απέναντι στην Εσπανιόλ. Οι μερέγχες πήραν μια άνετη νίκη με 2-0, αν και έμειναν με 10 παίκτες, έπειτα από την αποβολή του Μεντί στο 82ο λεπτό. Ένα ακόμα γκολ από τον Καρίμ Μπενζεμά, ενώ σκόραρε και ο έτερος Γάλλος, Ραφαέλ Βαράν.

Η «Βασίλισσα» ήθελε να έχει ένα εύκολο απόγευμα και να πετύχει γρήγορο γκολ. Οι παίκτες της μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε με τον Γκρανέρο στο 27′.

Το «χρυσό» γκολ που έψαχνε η Ρεάλ ήρθε λίγο αργότερα. Ο Ραφαέλ Βαράν βρέθηκε μπροστά στον Ντιέγκο Λόπες στο 38ο λεπτό και δεν είχε κανένα πρόβλημα να τον κερδίσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπενζεμά είχε 2 πολύ μεγάλες ευκαιρίες να «καθαρίσει» το ματς. Το έκανε τελικά στο 79ο λεπτό έπειτα από πάσα του Βαλβέρδε. Τρία λεπτά αργότερα η «Βασίλισσα» έμεινε με 10 παίκτες, έπειτα από αποβολή του Μεντί. Η Ρέαλ έκανε διαχείριση και κράτησε σχετικά εύκολα το 2-0.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Βαλβέρδε, Κασεμίρο, Κρόος (71′ Μόντριτς), Ροντρίγκο (85′ Μπραίμ), Βινίσιους (85′ Μιλιτάο), Μπενζεμά

Εσπανιόλ: Ντιέγκο Λόπες, Νταβίντ Λόπες, Μπερνάρδο, Καλέρο, Ρόκα, Βιλά, Νταρντέρ, Γκρανέρο, Γκόμες, Γου Λέι (65′ Καμπουθάνο), Καλέρι (83′ Μελένδο)