«Πνίγηκε» από το άγχος σε ρηχά νερά

Την ευκαιρία να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή ξόδεψε η ΑΕΚ με αντίπαλο τον Ηρακλή. Η Ενωση δεν είχε καθαρό μυαλό, μπλόκαρε από την άμυνα μαζινό της ομάδας της Θεσσαλονίκης, δεν είχε λύσεις απόντων των Μάνταλου και Αλμέϊδα και έτσι εγκλωβίστηκε στο 0-0. Είχε συντριπτική, αλλά ανούσια κατοχή της μπάλας, δεν βρήκε λύσεις ούτε από τις ατομικές εμπνεύσεις των παικτών της και μοιραία έμεινε στη λευκή ισοπαλία. Ακόμα κι έτσι πάντως, παραμένει πρώτη και πάει στο Καραϊσκάκης για να πάρει τη νίκη, όπως φώναζε στο φινάλε ο κόσμος της.

Ηταν δεδομένο, πως οι απουσίες των Μάνταλου (κυρίως αυτού) και του Αλμέϊδα, δεν θα επέτρεπαν στην ΑΕΚ να έχει την συνοχή και την οργάνωση των προηγούμενων αγώνων. Η επιλογή του Τιμούρ να ξεκινήσει με τον Πέκχαρτ στην κορυφή της επίθεσης και να δώσει την μπαγκέτα του οργανωτή στον Μπακασέτα, δεν αποδείχθηκε ορθή. Η ΑΕΚ δεν είχε κίνηση, εγκλωβίστηκε από την οργανωμένη άμυνα του Ηρακλή και σε αντίθεση με τα περασμένα ματς – όταν έκανε ευκαιρίες με το…τσουβάλι – δεν έβλεπε καν την εστία του Χουάντερσον.

Είναι χαρακτηριστικό, πως σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο, η ΑΕΚ έκανε επί της ουσίας μια τελική προσπάθεια στην καρφωτή κεφαλιά του Πατίτο στο 9’. Ο Αργεντινός συνολικά ήταν ο παίκτης που προσπάθησε περισσότερο και δημιουργούσε κινδύνους για την εστία του Ηρακλή. Πότε από αριστερά, αλλά και αλλάζοντας πολλές φορές πλευρά προκειμένου να βρει χώρους και να απειλήσει, ο Πατίτο έκανε την ΑΕΚ να μοιάζει ζωντανή και να ψάχνει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Το ζήτημα ήταν πως η ΑΕΚ δεν είχε κίνηση. Τα μπακ δεν ανέβαιναν, ο Πέκχαρτ μπλόκαρε τον ρυθμό και έδειχνε εκτός κλίματος, ο Βάργκας και ο Μπακασέτας δεν είχαν ολοκληρωμένες προσπάθειες. Μοιραία, με έναν παίκτη να ψάχνει ορθολογικά τρόπο να ανοίξει το ταμπούρι του Ηρακλή, η Ενωση άφησε όλο το 45λεπτο να περάσει δίχως ουσία. Η απώλεια της φαντασίας του Μάνταλου φαινόταν στο παιχνίδι της ομάδας, ενώ δεν υπήρχε και ο φορ που θα γέμιζε την περιοχή (αν και ούτε τα στημένα αυτήν τη φορά ήταν καλά).

Η αντίδραση του Τιμούρ στο κακό πρώτο 45λεπτο ήταν άμεση και…διπλή. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κετσπάγια έριξε στο παιχνίδι Λάζαρο και Πλατέλλα για να ανοίξει την άμυνα του Ηρακλή. Αυτόματα, ο Μπακασέτας πέρασε ως φορ, με τον Λάζαρο να κινείται σε ρόλο δεκαριού και τους Πλατέλλα, Πατίτο στις πτέρυγες. Είναι αλήθεια, πως με τα δύο νέα πρόσωπα η ΑΕΚ είχε μεγαλύτερη φρεσκάδα και κίνηση στο παιχνίδι της, άρχισε να ψάχνει το γκολ, αλλά κάτι έλειπε και πάλι.

Αυτό που έλειπε έψαξε να το βρει ο Τιμούρ στο τελευταίο 20λεπτο με την είσοδο του Αραβίδη, ενός παίκτη που θα γέμιζε την περιοχή και θα έδινε δυναμισμό και νεύρο στο παιχνίδι της ΑΕΚ. Ωστόσο, ούτε κι αυτό στάθηκε ικανό να λύσει τον γόρδιο δεσμό. Η ΑΕΚ δεν είχε λύσεις, δεν είχε καθαρό μυαλό, εγκλωβίστηκε στη σκληρή άμυνα του Ηρακλή και έχασε την ευκαιρία να πάρει ένα παιχνίδι στην έδρα της, που θα την άφηνε μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Το 4-1-4-1 που εφάρμοσε ο τεχνικός της ΑΕΚ δεν είχε αποτέλεσμα και το γκολ που θα έδινε τη λύση δεν μπήκε ποτέ.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Τ. Κετσπάγια, 4-2-3-1): Ανέστης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λέσκοτ, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (72’ Αραβίδης), Βάργκας (46’ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας, Ροντρίγκες, Πέκχαρτ (46’ Πλατέλλας)

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος, 4-2-3-1): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Ρούσσος, Μπαρτολίνι, Σαραμαντάς, Αγγελόπουλος, Κούρος, Λάμπρου (60’ Ζιαμπάρης), Λεοζίνιο, Μοντέϊρο (54’ Πασάς), Περόνε (83’ Λουκίνας)

Ο Μπλάνας έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σιμόες (12’), Μπακασέτα (41’), Κούρο (4’), Μπαρτολίνι (26’), Περόνε (39’), Χουάντερσον (70’), Αγγελόπουλο (84’)