Πήρε το θρίλερ ο Παναιτωλικός, εκτός ο Πανιώνιος

Στην παράταση πήρε την πρόκριση ο Παναιτωλικός!

Ο Πανιώνιος υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό στη Νέα Σμύρνη, στην ρεβάνς του κυπέλλου Ελλάδας, το πρώτο ματς είχε λήξει 0-0.

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε δύο δοκάρια στα πρώτα λεπτά με τους Σίενστεντ (9′) και με τον Ρόσα (17′). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν την μπάλα, ενώ οι «κυανέρυθροι» έψαχναν κάποια κόντρα, όπως εκείνη του Εμμανουηλίδη στο 29′, όπου έβγαλαν μία καλή φάση.

Στο δεύτερο μισό η εικόνα του ματς ήταν ανάλογη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν ευκαιρίες και στις στατικές μπάλες που έβγαζαν. Ο Πανιώνιος όμως έφτασε δύο φορές κοντά στο τέρμα, η πρώτη με τον Αραμπούλι και η δεύτερη με τον Εμμανουηλίδη.

Ετσι οδηγηθήκαμε στην παράταση, όπου άρχισε να κάνει την εμφάνισή της και η κόπωση. Ομως την ίδια στιγμή οι δύο ομάδες είχαν φαίνεται την πρόθεση να μας προσφέρουν ένα χιτσκοκικό φινάλε. Σε αυτό το διάστημα είχαν από ένα ακυρωθέν γκολ (Αραμπούλι για φάουλ νωρίτερα του Ντομίνγκες και Μπαϊροβιτς για οφ σάιντ) και φτάσαμε στο 116′ χωρίς σκορ.

Τότε ο Μπαϊροβιτς με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ και ο Παναιτωλικός βρέθηκε «αγκαλιά» με την πρόκριση. Αλλά ο Πανιώνιος  δεν τα παράτησε. Στο 119΄ ο Ντομίνγκες με πολύ όμορφη κεφαλιά ισοφάρισε και μάλιστα ο Βραζιλιάνος στόπερ απείλησε και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου όλοι οι «κυανέρυθροι» είχαν βγει… μπροστά. Ομως δεν σκόραρε και τα «καναρίνια» πήραν την πρόκριση.