Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-1: Νίκησε και στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Ο ΠΑΟΚ με το γκολ του Κάρολ Σφιντέρκσι νίκησε τον Παναθηναϊκό για δεύτερη συνεχόμενη φορά (0-1) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα αν και προηγούταν ήδη με 2-0 απ’ την αναμέτρηση της Τούμπας, έδειξε θέληση και κίνητρο για τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον Μπίσεσβαρ και 8 λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με σκόρερ τον Σφιντέρσκι, βάζοντας έτσι τέλος στα όνειρα του «τριφυλλιού» για ανατροπή.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο «δικέφαλος του βορρά» διαχειρίστηκε το προβάδισμα του, δεν απειλήθηκε και η υπόθεση πρόκριση ήταν σχετικά εύκολη.

Καμία σχέση η εικόνα του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση για το πρωτάθλημα με τη σημερινή, καθώς σήμερα είχε ενέργεια και δημιουργία. Μέχρι στιγμής Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ βρίσκονται στα ημιτελικά του κυπέλλου κι απομένουν άλλες 2 αναμετρήσεις. Αυτή της ΑΕΚ με τον Παναιτωλικό και του Ατρόμητου με τον Άρη.