Πάλευε μόνος του στην επίθεση ο Στέφαν Μουγκόσα, έχασε το κύπελλο η Μλάντοστ

Ο Μούγκοσα βρίσκεται εδώ και πολύ καιρό στο μικροσκόπιο της ΑΕΚ

mugosaΤο προ ημερών δημοσίευμα που έκανε λόγο για ενδιαφέρον της ΑΕΚ για τον Στέφαν Μουγκόσα αποκάλυψε κάτι για το οποίο στην Ένωση είχαν γνώση εδώ και αρκετό διάστημα. Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν να παρακολουθούν τον 22χρονο επιθετικό απο την στιγμή που έκλεισαν έναν άλλο νεαρό, τον Ντάρκο Ζόριτς.

Ο συνομήλικος του Ζόριτς,  είναι στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ του πρωταθλήματος Μαυροβουνίου. Αποτελεί το Α και το Ω της Μλάντοστ στο φετινό μαραθώνιο, αλλά και το κύπελλο. Είναι κάτι που τονίζουν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης στη χώρα, ενώ και στον τελικό του κυπέλλου που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τετάρτης, ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του παλεύοντας απέναντι στην αντίπαλη άμυνα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι όσες επιθετικές προσπάθειες είχε η Μλάντοστ στο παιχνίδι της Τετάρτης απέναντι στην Λόβτσεν, είχαν τελικό αποδέκτη τον Μουγκόσα. Στο 9ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Πήρε την μπάλα κοντά στο σημείο του πέναλτι, απέφυγε έναν αντίπαλο του, αλλά ο τερματοφύλακας της Λόβτσεν, Πέτροβιτς μπλόκαρε κρατώντας το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ το σκορ είχε γίνει ήδη 1-0 υπέρ της Λοβτσεν, ο Μουγκόσα βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής. Αυτή την φορά ο Μπάμποβιτς έκανε σέντρα και 22χρονος επιθετικός είδε και πάλι τον τερματοφύλακα της αντιπάλου να διατηρεί το υπέρ της ομάδας του σκορ. Ο Μουγκόσα έκανε τα πάντα στο γήπεδο, στάθηκε άτυχος και βρήκε απέναντι του έναν τερματοφύλακα που ήταν σε πολλή καλή μέρα. Και έτσι στο φινάλε η Μλάντοστ δεν κατάφερε να κατακτήσει το κύπελλο. Ο Μουγκόσα όμως ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδας του.