Όταν μένει πίσω στο σκορ…

Ένα πρόβλημα που έχει τη φετινή σεζόν η ΑΕΚ, είναι πως όταν μείνει πίσω στο σκορ αδυνατεί να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, χωρίς να μπορεί να καταφέρνει να πάρει τίποτα από τα ματς. Κάτι που φάνηκε και στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play offs κόντρα στον Πανιώνιο, όταν είχε μπροστά της σχεδόν ολόκληρο τον αγώνα, ωστόσο, δεν κατάφερε να πάρει ούτε την ισοπαλία.

Η Ένωση έμεινε για 10η φορά πίσω στο σκορ σε επίσημο ματς τη φετινή, χωρίς να συμπεριλάβουμε το παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ, όταν και δέχθηκε γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και δεν υπήρχε χρόνος αντίδρασης. Από αυτές τις δέκα φορές, μόλις τις δύο κατάφερε να μη χάσει, με τη μία να είναι στο αδιάφορο ματς της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Super League, κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Η μοναδική φορά που ουσιαστικά πήρε κάτι, ήταν στο «Καυτανζόγλειο», όταν ο Χριστοδουλόπουλος στο 76’ έκανε το 2-2.