Ολυμπιακός - Ξάνθη 3-1: «Κλείδωσε» από νωρίς τη νίκη

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και επικράτησε με 3-1 της Ξάνθης.

Σουντανί, Ελ Αραμπί και το αυτογκόλ του Φασίδης έβαλαν σε θέση οδηγού τους Πειραιώτες, ενώ για την Ξάνθη μείωσε με πέναλτι ο Κάστρο. Εκανε το ντεμπούτο του ο Χασάν, ενώ πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Φορτούνης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος κι ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 5′ με τον Σουντανί. Αυτό το γκολ έδωσε αέρα στους γηπεδούχους.

Εξι λεπτά αργότερα ο Βαλμπουενά έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, καθώς η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 43′ μετά από σέντρα του Γάλλου μέσου ο Ελ Αραμπί με πλασέ έκανε το 2-0.

To 3-0 έγινε στο 52′ με αυτογκόλ του Φασίδη, ενώ η Ξάνθη μείωσε σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κάστρο.