Κύπελλο Ελλάδος: Πρόκριση για ΟΦΗ, πέρασε με... θρίλερ ο Αστέρας Τρίπολης

Ο ΟΦΗ κέρδισε με 4-0 την Καβάλα στο Γεντί Κουλέ, λίγες ημέρες μετά την νίκη του επί της ΑΕΚ και ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0), παίρνοντας με αυτό τον τρόπο την πρόκριση για τη επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.Η ομάδα του Γιώργου Σίμου, είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (38′) άνοιξε το σκορ με βολίδα του Τσιλιανίδη έξω από την περιοχή που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Δημιζά για το 1-0.Στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε τρία λεπτά οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση, με δύο τέρματα του Χουάν Άνχελ Νέιρα. Ο Αργεντινός έκανε το 2-0 στο 52′ με ωραίο σουτ που κόντραρε και στο 55ο λεπτό, με πλασέ νίκησε για τρίτη φορά τον Δεμιζά.

Την ίδια ώρα ο Αστέρας Τρίπολης χρειάστηκε την παράταση για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Πλατανιά. Οι Αρκάδες είχαν για «ήρωα» τον Ιγκλέσιας που με δύο προσωπικά του τέρματα χάρισε την νίκη – πρόκριση στην ομάδα του. Ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε στην παράταση με 3-2, το σκορ της κανονικής διάρκειας…0-1. Ο Λουκίνα άνοιξε το σκορ στο 11′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για τους Κρητικούς και παρά την πίεση των Αρκάδων, αυτό ήταν το τελικό σκορ της κανονική διάρκειας. Στο πρώτο λεπτό της παράτασης ο Ιγκλέσιας εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μάντζαρη και ισοφάρισε, όμως ο Πλατανιάς σόκαρε με τον Μπιανκόνι στο 101′. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ιγκλέσιας ήταν εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι, ενώ το τελικό 3-2 το διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό ο Φερνάντεθ.