Ο Πανσερραϊκός πάλεψε, αλλά ο Βόλος προκρίθηκε στα πέναλτι

Ο Βόλο δεν κατάφερε να προκριθεί στην κανονική διάρκεια και χρειάστηκε τα πέναλτι για να φτάσει στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Βολιώτες νίκησαν με 4-2 τον Πανσερραϊκό στα πέναλτι, αφού στην κανονική διάρκεια και την παράταση οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες (1-1).

Ο Βόλος άνοιξε το σκορ στο 37 με κεφαλιά του Μάντζη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χουάν Μουνίθ. Κι ενώ οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να μην απειλούνται και να προσπαθούν για το δεύτερο γκολ, με τις ευκαιρίες σε σουτ του Μουνίθ στο 49′, το σουτ Τσοκάνη στο 66′, και το δοκάρι με τον Διαμάντη στο 83′ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν. Συγκεκριμένα, στο 90′ ο Κόντσι ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και έτσι έκανε το 1-1 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Η παράταση ήταν… φλύαρη με τον Βόλο να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να δημιουργήσει.

Στα πέναλτι ο Βόλος πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 4-2, αφού ευστόχησαν οι Τσοκάνης, Τσίκα, Τόρες, Λύρατζης, ο Γκαραβέλης απέκρουσε δυο πέναλτι.