Ο διπλός ρόλος του Μούγκοσα

mugosaΜέχρι σήμερα γνωρίζαμε ότι ο Στέφαν Μούγκοσα αγωνίζεται στην κορυφής της επίθεσης, τόσο στην ομάδα του την Μλάντοστ, όσο και στην εθνική ομάδα του Μαυροβουνίου. Ο νεαρός επιθετικός της Μλάντοστ που ανακηρύχθηκε ο  πρώτος σκόρερ του εγχώριου πρωταθλήματος, αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα της ομάδας under 21 της χώρας του, απέναντι στην αντίστοιχη της Ιταλίας.

Και μπορεί το αποτέλεσμα (4-0) να ήταν αρνητικό, ωστόσο ο παίκτης για τον οποίο υπάρχει ενδιαφέρον από την ΑΕΚ, αγωνίστηκε σε δύο θέσεις. Αρχικά, ο αρχηγός του Μαυροβουνίου, έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης στο 4-2-3-1, με το οποίο παρατάχθηκε η ομάδα του. Μάλιστα στο 50ο λεπτό του αγώνα έφτασε κοντά στο να σκοράρει, ωστόσο το σουτ με το αριστερό που δοκίμασε, έβγαλε ο αντίπαλος τερματοφύλακας σε κόρνερ. Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά τις πολλές αλλαγές που πραγματοποίησε ο  προπονητής του, πέρασε σε θέση δεξιού εξτρέμ, έχοντας κάποιες επιθετικές πρωτοβουλίες. Προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα από την πλευρά του, αλλά δεν είχε στηρίγματα.