Ο... αδικημένος Παναθηναϊκός, με 11 πέναλτι σε 21 ματς

Ο Παναθηναϊκός, η αδικημένη ομάδα της Super League, έχει κερδίσει πλέον 11 πέναλτι σε 21 ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα, όσα καμία άλλη ομάδα.

Στο παιχνίδι με την Λάρισα, ο Παναθηναϊκός δεν κέρδισε ένα αλλά δύο πέναλτι, κάνοντας μέχρι και τον Αλέξη Κούγια έξαλλο. Συγκεκριμένα στο 21ο πρώτο λεπτό ο Ζαχίντ έπεσε μέσα στην περιοχή, σε μια φάση που δημιούργησε πολλές διαμαρτυρίες, αλλά ο διαιτητής δεν άλλαξε απόφαση. Ο Χατζηγιοβάνης, ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 0-1.

Ενώ 6 λεπτά αργότερα ο Νάγκι έπεσε έπειτα από πάτημα του Καρανίκα στην περιοχή, σε μια πιο «καθαρή» φάση. Η απόφαση του διαιτητή δεν ανάγκασε τον Γιώργο Δώνη να κλαίει στις συνεντεύξεις Τύπου για τον «αδικημένο» Παναθηναϊκό.

Για την ιστορία ο Τάσος Χατζηγιοβάνης (που στο τέλος θα βγει πρώτος σκόρερ με τόσα πέναλτι που έχει εκτελέσει) αστόχησε, αφού ήταν κακή η απόφαση του να το εκτελέσει αλά Πανέκα.