Μέγας είσαι Μέσι και... θαυμαστά τα έργα σου: Xατ-τρικ για τον Αργεντινό στο 4-1 επί της Θέλτα (VIDEO)

Με χατ-τρικ του Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-1 της Θέλτα και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και στην κορυφή της Primera Division, μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ήττα στην έδρα της Λεβάντε την προηγούμενη αγωνιστική με 3-1 και το μεσοβδόμαδο 0-0 με τη Σλάβια Πράγας στο «Καμπ Νου» για το Champions League, έφερε γκρίνια για τη Μπαρτσελόνα, αλλά στο σημερινό παιχνίδι με τη Θέλτα, ανέλαβε ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός πήρε την ομάδα στις πλάτες του, πετυχαίνοντας χατ-τρικ, ανοίγοντας το σκορ στο 23’ και με άλλες δύο εκτελέσεις φάουλ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου και στο 48’.

Η Θέλτα ισοφάρισε προσωρινά με τον Ολάθα στο 42’, ενώ το τέταρτο γκολ των «Μπλαουγκράνα» το πέτυχε ο Μπουσκέτς στο 85 λεπτό. Με τη νίκη αυτή, η Μπαρτσελόνα πήγε στους 25 βαθμούς κι έπιασε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της βαθμολογίας της Primera Division, ενώ η Θέλτα, παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, με 9.