Με τα χίλια ζόρια ο Ολυμπιακός, 2-0 τον Παναιτωλικό!

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε και ήθελε την… αλλαγή του Βαλμπουενά, προκειμένου να νικήσει με 1-0 τον προτελευταίο Παναιτωλικό χάρις το γκολ του Μασούρα στο 61ο λεπτό. Ενώ ο Μπουχαλάκης έκανε το 2-0 στο 90+4.

Ο Ολυμπιακός για ένα ολόκληρο ημίχρονο έπαιξε με τη φωτιά Ξεκίνησε το ματς με κατοχή μπάλας από τα πρώτα δευτερόλεπτα και διάθεση να πρεσάρει, όμως έδινε εξ αρχής και την αίσθηση ότι κάνει διαχείριση δυνάμεων ενόψει του… Γολγοθά που ακολουθεί.

Η συμπαγής άμυνα των Αγρινιωτών δεν έκανε… παραχωρήσεις, με τους φιλοξενούμενους να αποφεύγουν τα ατομικά λάθη και να έχουν πάντα σωστές αλληλοκαλύψεις. Έτσι, ο Παναιτωλικός που πέρασε τη σέντρα σε 3-4 στιγμές σε όλο το πρώτο ημίχρονο και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να προσπαθεί να διατηρήσει το… μπλόκο μπροστά και μέσα στην περιοχή του.

Με τη συμπλήρωση μάλιστα μιας ώρας αγώνας, ο Ολυμπιακός έλυσε το γρίφο, με τον Ματιέ Βαλμπουενά που μόλις πριν λίγα λεπτά είχε μπει σαν αλλαγή, να δημιουργεί ένα ακόμη γκολ για φέτος. Από δική του σέντρα ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά στο 60′ από καλή θέση, ο Φερνάντεθ που είχε μπει στο ημίχρονο αντί του Κνετ έκανε μια εξαιρετικά άτσαλη επέμβαση, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Μετά το 1-0, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα να διαχειριστούν όσα συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας περισσότερες ευκαιρίες ως το φινάλε του αγώνα για ένα δεύτερο γκολ. Αυτό τελικά ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Βαλμπουνά να μοιράζει ακόμη μια ασίστ και τον Μπουχαλάκη να γράφει το τελικό 2-0 με συρτό, δεξί σουτ μέσα από την περιοχή.