Με γκολ των Μέσι, Σουάρεζ, Γκριεζμάν η Μπαρτσελόνα νίκησε «σβηστά» την Έιμπαρ

Με γκολ της μαγικής τριάδας Γκριεζμάν,Μέσι και Σουάρες, η Μπαρτσελόνα κέρδισε 3-0 την Έιμπαρ φτάνοντας τους 19 βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Έιμπαρ με 3-0 στο «Ιπουρούα», σημείωσε την πέμπτη της διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα και βρέθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα περιμένοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα δεν ανέβασε στροφές, παρά το γεγονός ότι μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ. Στο 14ο λεπτό ο Λενγκλέ έβγαλε τρομερή βαθιά πάσα στον Γκριεζμάν, με τον Γάλλο να ολοκληρώνει με ένα όμορφο πλασέ.

Στη συνέχεια η Έιμπαρ προσπάθησε να γίνει απειλητική και να φτάσει στην περιοχή του Τερ Στέγκεν. Οι Καταλανοί ήταν, ωστόσο, αυτοί που πλησίασαν ένα δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, όταν ο Μέσι στο 31′ δεν κατάφερε να περάσει τον Ντμίτροβιτς, ώστε να σκοράρει σε κενή εστία.

Η Μπαρτσελόνα είχε ξανά την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της στις αρχές του β’ ημιχρόνου, όμως το γκολ του Σουάρες υποδείχθηκε σωστά οφσάιντ, κάτι που τσεκαρίστηκε και από το VAR. Το 2-0 ήρθε τελικά στο 58ο λεπτό με την ομάδα του Βαλβέρδε να… κρύβει την μπάλα και τον Μέσι να σκοράρει.

Με τους Καταλανούς να έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα δεν άργησαν να σημειώσουν και το τρίτο γκολ. Ο Μέσι βρέθηκε μπροστά από την εστία της Έιμπαρ στο 66ο λεπτό με τον Αργεντίνο να πασάρει στον Σουάρες για σιγουριά, ο οποίος έγραψε και το 3-0. Στον εναπομείναντα χρόνο η Μπαρτσελόνα είχε κι άλλες στιγμές, όμως δεν άλλαξε κάτι άλλο στο παιχνίδι.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Έιμπαρ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Ντμίτροβιτς, Αρμπίγια, Κότε, Πάουλο Ολιβέιρα, Ντιόπ, Πέδρο Λεόν, Ορεγιάνα, Ντε Μπλάσις, Σέρχιο Άλβαρεθ, Τσάρλες, Σέρχι Ενρίτς

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Ζόρντι Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ουμτιτί, Λενγκλέ, Μπουσκέτς, Αρτουρ, Ντε Γιόνγκ, Μέσι, Σουάρες, Γκριεζμάν