Με χίλια ζόρια και με... βοήθεια ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1 τον ΟΦΗ

Όταν ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται, βάζει το χέρι της η διαιτησία. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με τα χίλια ζόρια 2-1 του ΟΦΗ στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Παπαδόπουλος και τον Κουμπαράκη να αρνούνται πέναλτι στην ομάδα της Κρήτης σε ανατροπή του Φιγκεϊρέντο από τον Σεμέδο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Σουντανί στο 11′. Μετά το εκρηκτικό πρώτο 20λεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκε να διαχειρίζονται σωστά το ματς σε άμυνα και μεσαία γραμμή, όμως μετά από αρκετές φάσεις στην περιοχή του Σωτηρίου, η ομάδα του Μαρτίνς μάλλον πίστεψε ότι το ημίχρονο είχε τελειώσει, χωρίς να έχει συμβεί κάτι τέτοιο φυσικά. Στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Μαρινάκης διέσχισε το γήπεδο έκανε το γύρισμα για τον Ναμπί ο οποίος με έξοχο σουτ έγραψε το 1-1 του ημιχρόνου, τιμωρώντας έτσι την ολιγόλεπτη αδράνεια των Πειραιωτών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, για περίπου 15 λεπτά το ματς έγινε… ροντέο και πάλι, όπως στο πρώτο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν σε φουλ επιθετικούς ρυθμούς και να δημιουργούν φάσεις στην αντίπαλη εστία. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βγήκε νικητής από αυτή τη διαδικασία, με τον Σουντανί να κάνει το 2-1 στο 57′, στην τρίτη ευκαιρία των γηπεδούχων στο διάστημα αυτό. Βεβαίως, νωρίτερα ο ΟΦΗ είχε χάσει και αυτός μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Ναμπί σε ένα κρίσιμο σημείο. Στη συνέχεια, η χρήση του VAR ακύρωσε σωστά το όμορφο γκολ του Ολυμπιακού για το 3-1, με τους «ερυθρόλευκους» πάντως να παραμένουν σε θέση επίθεσης. Στο τελευταίο τέταρτο, έδωσαν πάντως χώρο στον ΟΦΗ που είχε λίγες ακόμη τελικές και την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.