Με αέρα πρωταθλήτριας και στο φιλικό

Εικόνες από το ΑΕΚ - Λαμία

Η ΑΕΚ έχει φόρα και έχει τεράστια διάθεση για μπάλα. Και την βγάζει ακόμα και στα φιλικά παιχνίδια. Κάτι που φάνηκε ακόμα και στο φιλικό ματς με την Λαμία. Κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και με σούπερ τον Γιακουμάκη και τον Αϊντάρεβιτς, έβαλε τρια γκολ και έχασε και ένα τσουβάλι ευκαιρίες. Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο, υπήρχαν περισσότερα λάθη και μεγαλύτερη νευρικότητα. Και κυρίως δεν υπήρχε ρυθμός. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά, ένα εντυπωσιακό γκολ από φάουλ του Λάζαρου και ένα ακόμα πιο εντυπωσιακό με “λόμπα” του Μεληκιώτη, έστειλαν το σκορ στο 5-0.

Η αλήθεια είναι πως έστω και αν το ματς ήταν φιλικό και μάλιστα στο άδειο και παγωμένο ΟΑΚΑ, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ όχι μόνο δεν είδαν το ματς ως αγγαρεία, αλλά έβγαλαν και πολύ μεγάλο κέφι και διάθεση μέσα στο γήπεδο. Προφανώς και ήθελαν να βγάλουν και εκτόνωση από την ένταση απ’ όλα όσα έζησαν στην Τούμπα, παίζοντας μπάλα. Και καλή μπάλα. Σκεφτείτε πως η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό μετά από σέντρα του Μασούντ και μονοκόμματο σουτ του Αϊντάρεβιτς. Και συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει για φάσεις και γκολ. Μάλιστα στο δεκάλεπτο από το 29ο λεπτό, μέχρι και το 39ο, η ΑΕΚ ήταν μια μικρή καταιγίδα. Πρώτα στο 29ο λεπτό έγινε το 2-0 με τον Μπακασέτα να βγάζει κάθετη στον Γιακουμάκη και εκείνος με άψογο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Και κατόπιν ο φορ της Ένωσης, έχασε άλλες τρεις ευκαιρίες, μέχρι και το 39’, για να πετύχει γκολ. Πρώτα με κεφαλιά και κατόπιν με σουτ και πλασέ. Τελικά ο Γιακουμάκης το έβαλε και το 3-0, αλλά στο 45’, όταν ο Αϊντάρεβιτς έβγαλε την σέντρα και ο φορ της ΑΕΚ με σουτ εξ επαφής έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χιμένεθ άλλαξε σχεδόν ολόκληρη την ενδεκάδα. Και κράτησε μόνο τον Γιαννούτσο, που από στόπερ μετακόμισε στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Κλωναρίδη. Μάλιστα τον «Κλώνα», τον αντικατέστησε κάποια στιγμή και με τον Μεληκιώτη. Πάντως το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε σχέση με το πρώτο. Η ΑΕΚ δεν βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι της, κυρίως διότι η Λαμία έπαιξε και πιο σκληρά και πιο κλειστά. Και μάλιστα δεν είχε καν ευκαιρίες για γκολ, με εξαίρεση ένα χαμένο τετ α τετ του Κλωναρίδη στο ξεκίνημα. Ωστόσο η ΑΕΚ έκλεισε το σκορ και τη νίκη της, μ’ ένα εντυπωσιακό γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου. Αλλά και μ΄ένα πανέμορφο γκολ από τον Μεληκιώτη, που έκλεψεω την μπάλα και με μια “λόμπα”, την έστειλε στα δίχτυα. Πάντως ο Χιμένεθ θα πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από την παρουσία του Γιαννούτσου στο αριστερό άκρο της άμυνας.

ΑΕΚ (Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ): Τσιντώτας, Γκάλο, Χουλτ, Βράνιες, Γιαννούτσος, Μοράν, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας, Μασούντ, Γιακουμάκης, Κλωναρίδης.

ΑΕΚ (Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ): Μπάρκας, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Γιαννούτσος, Μπακάκης, Λόπες, Κονέ, Γαλανόπουλος, Λάζαρος, Λιβάγια, Κλωναρίδης (65’ Μεληκιώτης).

ΛΑΜΙΑ(Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Σελίμ, Ασίκμπα, Μπουλούλης, Αναστασόπουλος, Ακόστα, Μπουντνικ, Πίτι, Βάντερσον.

ΛΑΜΙΑ (Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ): Πίτκας, Κουτρομάνος, Καραγιάννης, Άστσεριτς, Λινάρδος, Άντρονικ, Φράγκος, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Πριντέτα, Μπουλούλης.