Λύτρωση στο 92' για την Ιταλία!

Αυτή ναι, ήταν Ιταλία! Η «σκουάντρα ατζούρα» πάτησε την Πολωνία στο Χορζόβ, είχε δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες και τελικά… λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις με τέρμα του Μπιράγκι.

Οι Ιταλοί είχαν να νικήσουν σε επίσημο αγώνα περίπου έναν χρόνο, από τον αγώνα με την Αλβανία (9/10/2017) για τα προκριματικά του Μουντιάλ. Ωστόσο, τα κατάφεραν με δραματικό τρόπο και αφού εξασφάλισαν την παραμονή τους στην League 1, ελπίζουν σε πρωτιά, αν και η Πορτογαλία φαντάζει το μεγάλο φαβορί. Αντίθετα, οι Πολωνοί ετοιμάζονται ήδη για τη League 2.

Μόλις στο πρώτο λεπτό άγγιξε το γκολ η Ιταλία όταν το τεχνικό σουτ εκτός περιοχής από τον Ζορζίνιο πήγε στη συμβολή και στη συνέχεια η «σκουάντρα ατζούρα» βομβάρδισε με επιθέσεις και σουτ τους Πολωνούς, όμως η μπάλα δεν έμπαινε. Στο 30′ ήρθε το δεύτερο δοκάρι για την ομάδα του Μαντσίνι, όταν ο Κιέζα έκανε την πάσα από δεξιά και ο Ινσίνιε με προβολή βρήκε το οριζόντιο. Το ημίχρονο έκλεισε με τρεις ακόμα φάσεις για τους φιλοξενούμενους όμως Ζορζίνιο, Κιελίνι, Φλορέντσι δεν τα κατάφεραν. Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ίδιο, με την Ιταλία να μην μπορεί με τίποτα να σκοράρει και μάλιστα να κινδυνεύει σε δύο κόντρες αλλά ο Ντοναρούμα κατάφερε – επιτέλους φέτος – να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Το μπαμ το έκανε η Ιταλία στο 92′ όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Λαζάνια πήρε την κεφαλιά και ο Μπιράγκι σε κενή εστία έγραψε το τελικό 0-1.

Πολωνία (Γέρζι Μπρζέτσεκ): Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρέκα (88′ Γεντρέιτσικ), Γκοράλσκι, Σιμάνσκι (46′ Γκροζίτσκι), Λινέτι (46′ Μπλαζικόβσκι), Ζιενλίνσκι, Λεβαντόβσκι, Μίλικ.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντσι (84′ Πιτσίνι), Μπονούτσι, Κιελίνι, Μπιράγκι, Ζορζίνιο, Βεράτι, Μπαρέλα, Μπερναρντέσκι (81′ Λαζάνια), Κιέζα, Ινσίνιε.