Κράτησε δυνάμεις για τον τελικό η ΑΕΚ, λευκή ισοπαλία στην Κέρκυρα

Βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν υπήρχε, ευκαιρία για δοκιμές και χαλαρό βραδάκι ήταν, ο Χιμένεθ δοκίμασε πρόσωπα και πράγματα. Η ΑΕΚ εγκλωβίστηκε από το απίστευτο ταμπούρι της Κέρκυρας – φανταστείτε πως ήθελε μόνο νίκη και έκανε πρώτη φάση στις…καθυστερήσεις – και έμεινε στο 0-0 με την τοπική ομάδα. Φάνηκε πως αφυπνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Χιμένεθ έκανε ορθολογικό το σχήμα και η ΑΕΚ δημιούργησε πολλές φάσεις, αλλά δε νίκησε τον Κουτζαβασίλη.

Ο Χιμένεθ θέλησε να δοκιμάσει πολλά πράγματα μαζεμένα και να «φρεσκάρει» την ομάδα του και παρουσίασε μια 11άδα που ίσως να μην έχει δοκιμαστεί ούτε σε δίτερμα στα Σπάτα. Ο Αϊντάρεβιτς έπαιξε στη φυσική του θέση – πίσω από τον φορ – με τους Μασούντ και Λιβάγια στα φτερά του Γιακουμάκη. Με δεδομένο πως αμφότεροι δεν είναι ακραίοι, ο τεχνικός της ΑΕΚ ήθελε να συγκλίνουν και να γεμίζουν την περιοχή, ώστε να παίρνουν χώρο και να ανεβαίνουν οι δύο ακραίοι μπακ, Γκάλο και Λόπες.

Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς από το πρώτο λεπτό, έκλεισε την Κέρκυρα στην εστία της, αλλά δεν έβρισκε κενούς χώρους. Βλέπετε, οι φιλοξενούμενοι – αν και οι μαθηματικές ελπίδες για σωτηρία επέβαλαν να πάρουν τη νίκη – είχαν ταμπουρωθεί γύρω από την εστία του Κουτζαβασίλη και δεν άφηναν σπιθαμή ακάλυπτη. Εάν μάλιστα προσθέσει κάποιος πως η ΑΕΚ δεν έβγαζε αυτοματισμούς και δεν είχε μεγάλο κέφι στο παιχνίδι, έχετε την εικόνα του πρώτου 45λεπτου.

Η ΑΕΚ ήταν άχρωμη, κρατούσε μια φλύαρη υπεροχή, αλλά δεν έβαζε την μπάλα στην περιοχή. Οι επιθέσεις και οι τελικές προσπάθειες της Ενωσης εκδηλώνονταν κατά κύριο λόγο με μακρινά σουτ, που δεν έβρισκαν εστία. Η Κέρκυρα ούτε καν είχε στο μυαλό της να φτάσει στην εστία του Τσιντώτα και όταν είχε την μπάλα στην κατοχή, έψαχνε βαθιές μπαλιές χωρίς τύχη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά δεν έβρισκε κενούς χώρους. Η Κέρκυρα βρήκε την ευκαιρία να βγάλει την πρώτη φάση στο ματς σε κόντρα με σουτ του Παμλίδη, αλλά ο Τσιντώτας είχε απάντηση. Ο Χιμένεθ αντέδρασε και επιχείρησε να δώσει ταχύτητα και μεγαλύτερη κίνηση στη δημιουργία της ΑΕΚ, με την είσοδο του Μπακασέτα και την ταυτόχρονη μετάθεση του Μασούντ στον άξονα.

Ο Ιρανός παρέμενε εκτός ματς και ο Χιμένεθ τον αντικατέστησε γρήγορα με τον Μπακάκη. Αυτή η κίνηση έφερε τον Γκάλο προωθημένο στη δεξιά πλευρά, με τον Λιβάγια να πηγαίνει πίσω από τον Γιακουμάκη και τον Μπακασέτα στο αριστερό φτερό. Ο Μαντζουράκης από την πλευρά του έβαζε φρέσκα πόδια στα άκρα του, για να χτυπήσει στην κόντρα.

Τίποτε ουσιαστικό δεν άλλαξε στην εικόνα του αγώνα. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία και μεγάλη κατοχή της μπάλας, αλλά δεν είχε ουσία. Ο Χιμένεθ έριξε στο παιχνίδι τον Μάνταλο για να βάλει μια σειρά στη μεσαία γραμμή και να οργανώσει το παιχνίδι, αλλά παράλληλα και για να δώσει κι άλλα λεπτά στον αρχηγό.

Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό και στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε τη μία φάση μετά την άλλη, αλλά ο Κουτζαβασίλης έδειξε εκπληκτική αντανακλαστικά και σταμάτησε διαδοχικά Λιβάγια, Μπακασέτα και Γιακουμάκη. Η Κέρκυρα μάλιστα είχε τη δική της μεγάλη στιγμή με το δοκάρι του Κόντου στις καθυστερήσεις.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Γκάλο (77’ Μάνταλος), Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μασούντ (67’ Μπακάκης), Αϊντάρεβιτς (59’ Μπακασέτας), Λιβάγια, Γιακουμάκης

Κέρκυρα (Γ. Ματζουράκης, 5-4-1): Κουτζαβασίλης, Αντέτζο, Αρτυματάς, Κρητικός, Ζορμπάς (67’ Κόντος), Παμλίδης (69’ Μενσά), Σπίνουλας, Μυτίδης (90’+ Τουράμ), Αναστασίου, Ιωάννου, Γρομητσάρης

Ο διαιτητής Νεοφυτιάδης έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μάνταλο (81’), Τσιντώτα (90’+), Ζορμπά (51’), Γρομητσάρης (77’)