«Κιτρινόμαυρο» εξπρές για πρωτάθλημα, ασταμάτητη και με μπαλάρα η ΑΕΚ

Ασταμάτητο τρένο προς την κορυφή είναι η ΑΕΚ, που συνεχίζει ακάθεκτη. Παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο για 45’, η Ενωση διέλυσε την Ξάνθη με 4-0 και έπειτα βρήκε χρόνο να ρίξει ρυθμούς και να διαχειριστεί εύκολα την άνετη νίκη της. Ωστόσο, το πρώτο 45λεπτο της ΑΕΚ ήταν μαγικό, με πολλές και μεγάλες φάσεις, έστω και αν ο Διαμαντόπουλος έκλεισε τα μάτια σε δύο πέναλτι μαρς και τα τσεκούρια της Ξάνθης. Η ΑΕΚ δεν καταλάβαινε τίποτε και με εκπληκτικό Βράνιες που πέτυχε χατ τρικ, αλλά και σούπερ Μπακασέτα, έβαλε ακόμα ένα τρίποντο στο σακούλι.

Ο Χιμένεθ πράττοντας ορθώς, έριξε στο γήπεδο ό,τι καλύτερο είχε διαθέσιμο στο ξεκίνημα του ματς. Ο Λάζαρος δεξιά, ο Μπακασέτας αριστερά, ο Λιβάγια πίσω από τον Αραούχο. Η ΑΕΚ μπήκε με τη φόρα της Κυπελλούχου «Βασίλισσας» και σκόρπισε την Ξάνθη. Η Ενωση ήταν καταιγιστική, καταγράφοντας με διαφορά το καλύτερο πρώτο 45λεπτο της φετινής χρονιάς. Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και το σκορ θα μπορούσε να είχε ξεφύγει από νωρίς, αν ο Διαμαντόπουλος δεν έκλεινε τα μάτια στα δύο μαρς πέναλτι των πρώτων 5’.

Την ώρα που κανείς δεν είχε καταλάβει τι δεν είδε ο Διαμαντόπουλος και δεν έδωσε τα καταφανή πέναλτι στο γκρέμισμα του Λάζαρου και την ανατροπή του Λιβάγια, ο Βράνιες άρχισε το δικό του πάρτι. Ο Βόσνιος ήταν εκεί έπειτα από την απομάκρυνση του Καμαρά για να ανοίξει το σκορ και να κοπάσει την ένταση. Η ΑΕΚ δεν αποσυντονίστηκε, αντίθετα έδειξε να κυνηγά τη νίκη με ακόμα μεγαλύτερη ένταση.

Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν σόου των Βράνιες και Μπακασέτα, με συνδρομή από Γκάλο, Χουλτ και Χριστοδουλόπουλο. Ο Βόσνιος διπλασίασε τα τέρματα του έπειτα από κόρνερ του «Μπάκα», ενώ ο Μπακασέτας σέντραρε και ο Βράνιες έκανε απίθανο καθαρό χατ τρικ, μέσα σε ένα 45λεπτο! Το κερασάκι στην τούρτα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η μαγική κούρσα του Γκάλο από δεξιά και η καλοζυγισμένη κεφαλιά του Μπακασέτα, που έκαναν το μαγικό 4-0.

Ηταν επόμενο, πως το δεύτερο ημίχρονο δεν θα μπορούσε να έχει τον ίδιο φρενήρη ρυθμό, με την Ντιναμό Κιέβου και τον Ατρόμητο να είναι πολύ κοντά. Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, δημιουργούσε ευκαιρίες, εκμεταλλευόταν τα στημένα της για να προκαλεί πανικό στην άμυνα της Ξάνθης με τις προωθήσεις των Βράνιες και Τσιγκρίνσκι και διαχειριζόταν τη νίκη της.

Ο Χιμένεθ βρήκε την ευκαιρία να φρεσκάρει την ομάδα, να δώσει ανάσες σε παίκτες «φορτωμένους», αλλά και να βάλει παίκτες που πρέπει να μπουν στην εξίσωση. Ετσι, σταδιακά πέρασαν στο ματς οι Κλωναρίδης, Αϊντάρεβιτς και Γιακουμάκης, ενώ βγήκαν Μπακασέτας, Σιμόες και Λάζαρος.

Η ΑΕΚ είχε κέφι, οι νέοι παίκτες έδωσαν φρεσκάδα και οι φάσεις προέκυπταν διαδοχικά. Ωστόσο, πλέον δεν υπήρχε ο μέγιστος βαθμός συγκέντρωσης και έτσι ο Ζίφκοβιτς μπόρεσε να σταματήσει αρκετές φορές τους επιθετικούς της Ενωσης.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (65’ Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Χριστοδουλόπουλος (70’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μπακασέτας (59’ Κλωναρίδης), Αραούχο

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς, 4-1-4-1): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σιλά, Κασάδο (46’ Μεχία), Μελιόπουλος, Ντε Λούκας, Καμαρά (80’ Ορφανίδης), Ντουρίτσκοβιτς (59’ Τριάδης), Μπρίτο, Γέντρισεκ

Ο Διαμαντόπουλος χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Γέντρισεκ (43’), Μπρίτο (61’)