Κέρδισε 1-0 ο ΠΑΟΚ την Λάρισα, δεν έδωσαν πέναλτι στην ΑΕΛ!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 1-0 την Λάρισα στην Τούμπα και πηγαίνει στο «Γ. Καραϊσκάκης» ισόβαθμος με τον Ολυμπιακό.

Το γκολ για τους Θεσσαλονικείς το πέτυχε ο Σφιντέρσκι στο 16ο λεπτό. Δέκα λεπτά πριν είχε προηγηθεί μια φάση στην οποία δεν καταλογίστηκε πέναλτι στην Λάρισα. Μετά από σουτ του Σερέσοβιτς η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ίνγκασον, με τον διαιτητή Τάσση να δείχνει «παίζεται», το ίδιο και το VAR.

Στο 24’ ο Μπίσεσβαρ και ο Σφιντέρσκι παραλίγο να κάνουν το 2-0, το ίδιο και ο Μίσιτς τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον ΠΑΟΚ να αναζητά ένα δεύτερο γκολ απέναντι σε μια ΑΕΛ που συνέχιζε και μετά το 1-0 να πατάει καλά και κυρίως να μην κλείνεται στο μισό του γηπέδου.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες του Σφιντέρσκι. Πρώτα από την πάσα του Μπίσεσβαρ και ακολούθως με τον Κρίστινσον εξουδετερωμένο σε κενή, ουσιαστικά, εστία.

Οι «ασπρόμαυροι» στα πρώτα είκοσι λεπτά του β’ μέρους, με τη βροχή να δυναμώνει, έδειχναν να είχαν μείνει στα αποδυτήρια, ο κόσμος στις κερκίδες άρχισε να δυσφορεί, να ανησυχεί με βάση την εικόνα και την απόδοση των παικτών του Φερέιρα, δίχως πάντως η ΑΕΛ να απειλεί, με εξαίρεση ένα σουτ του Νούνιτς (64’), την εστία του Ζίβκοβιτς. Μια ανησυχία, πάντως, συνέχιζε να υπάρχει έντονη στην ατμόσφαιρα της Τούμπας…

Στο 77’ ο Κρίστινσον ενέργησε και πάλι εντυπωσιακά (στην κεφαλιά του Μάτος) με το ρευστό 1-0 να παραμένει και τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία. Ο Φερέιρα ρίχνοντας Άκπομ, Λημνιό και Μαουρίσιο θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα του, η αλήθεια ήταν ότι δεν ένιωθε πίεση από την ΑΕΛ, όμως το 1-0 δεν άφηνε τον ΠΑΟΚ να ηρεμήσει…