Ισοπαλία 1-1... από θαύμα πήρε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Γουλβς!

Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε 1-0 με τον Ελ Αραμπί στο κεκλεισμένων των θυρών «Γ. Καραϊσκάκης» δεν πήρε τη νίκη, καθώς η Γουλβς ισοφάρισε 1-1 χάρις το τέρμα του Νέτο. Έτσι, οι «λύκοι» έχουν ένα μικρό προβάδισμα για τους «8» του Europa League και ενόψει του επαναληπτικού στην Αγγλία.

«Παγωμένα» ξεκίνησαν οι δυο ομάδες στο άδειο φαληρικό γήπεδο. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός βρήκε πρώτος δίχτυα με τον Μασούρα στο 24′ όταν από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σε μια φάση που αναδείχθηκε εν τέλει οφσάιντ.

Στο 28′ ο Πέδρο Μαρτίνς είδε τον Σεμέδο ορθώς να βλέπει την κόκκινη κάρτα όταν ανέκοψε τον Ζότα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Σε εκείνα τα λεπτά οι Αγγλοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, απείλησαν τον Σα, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού έδειχνε να μην αποδιοργανώνεται και κράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έκανε το 1-0. Ο Καμαρά από δεξιά πέρασε στον Γκιγέρμε, αυτός τσίμπησε υπέροχα τη μπάλα μέσα στα δεξιά και έκανε το γύρισμα σε ένα σημείο που ο Μαροκινός ήταν αδύνατο να αστοχήσει.

Η Γουλβς στο 67′ έκανε την ισοφάριση. Ο Πέδρο Νέτο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή ύστερα από φάουλ που εκτελέστηκε με κομπίνα, η μπάλα προσέκρουσε στο πόδι του Μπουχαλάκη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Πορτογάλου γκολκίπερ. Η Γουλβς προσπάθησε και δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε.

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ελ Αραμπί, Ομάρ, Μασούρας, Τσιμίκας, Μπα και Βαλμπουενά.

Γουλβς: Ρουί Πατρίτσιο, Ντόχερτι, Νέβες, Χιμένες, Μπολί, Κόντι, Ζότα, Σαϊς, Μουτίνιο, Βινάγκρε και Τραορέ.