Η Μπάγερν Μονάχου πήρε το φιλικό ντέρμπι με την Ρεάλ

Στο πιο… δυνατό φιλικό της βραδιάς η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 3-1 της Ρεάλ Μαδρίτης για το International Champions Cup.

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, είχαν τον πρώτο λόγο και το προβάδισμα όσο έπαιξαν οι βασικοί και, μόλις οι προπονητές έφεραν τους αναπληρωματικούς, έφτασε στην ευρεία νίκη, με τη «Βασίλισσα» να αρκείται στην γκολάρα του Ροντρίγκο από εκτέλεση φάουλ, για να έχει κάτι να θυμάται από το Χιούστον.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ δυναμικό για την Μπάγερν, που μόλις στο 15ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ, αφού ο Τολισό έμεινε μόνος του μετά από χαμένο σουτ και στο ριμπάουντ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η… ζωηρή τότε Ρεάλ άφησε τις πρωτοβουλίες στην αντίπαλό της, που βρήκε αυτοπεποίθηση σε αυτό το γκολ, είχε τις στιγμές της και στο 67′ ο Λεβαντόφσκι, λίγο αφού έγιναν οι περισσότερες αλλαγές βασικών, πήρε μια εξαιρετική μπαλιά από τον Σούλε και… το κάρφωσε στην αριστερή γωνία του Νάβας.

Δύο λεπτά αργότερα, η Μπάγερν θα «χτυπούσε» ξανά, με τον Γκναμπρί να σημαδεύει χαμηλά και δεξιά αυτή την φορά στην μπαλιά του Γκορέτσκα. Τότε ήταν που η Ρεάλ… ξύπνησε και πήρε τον έλεγχο της μπάλας, με το εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Ροντρίγκο στο 85′ να αποτελεί απλά το γκολ της τιμής.