Η Λάρισα έκλεισε... το σπίτι του Αρη!

Απίστευτη ανατροπή σημείωσε η ΑΕΛ επί του Αρη στο “Κλ. Βικελίδης” (2-3)!

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν φουλ αποτελεσματική, είχε μπόλικη δόση τύχης (3 δοκάρια οι γηπεδούχοι) και κατάφερε να φέρει… τούμπα τον Άρη, που είχε προηγηθεί με 2-0 στο 12ο λεπτό, παίρνοντας μια τεράστια νίκη μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 3-2.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με το γκάζι… πατημένο στον αγωνιστικό χώρο, επιβάλλοντας κατευθείαν το δικό τους ρυθμό και μετατρέποντας τα πρώτα λεπτά σε παράσταση μόνο για έναν. Μάλιστα, ο Βέλεθ άνοιξε τον χορό των τερμάτων στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά, με τον Μπρούνο Γκάμα να δίνει αέρα δύο τερμάτων, δύο λεπτά αργότερα, πιάνοντας στον… ύπνο τους φιλοξενούμενους.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου, αποφάσισε να ανεβάσει ψηλότερα την ομάδα του, ξέροντας πως το ματς πάει να χαθεί, αλλά παράλληλα πως έχει χρόνο για την ανατροπή. Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε και η πρώτη απάντηση, με τον Νούνιτς να σκοράρει το πρώτο του φετινό γκολ. Οι «κιτρινόμαυροι» επαναπαύθηκαν και η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το συγκεκριμένο γεγονός, καθώς ο Σλοβένος διπλασίασε τα προσωπικά του, αλλά και της ομάδας του τέρματα, μετά την ασίστ του Ουάρντα, βάζοντας… φωτιά στο ματς.

Deja Vu του πρώτου ημιχρόνου η έναρξη του δευτέρου, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με μοναδική διαφορά πως αυτή τη φορά δεν μπορούσαν βρουν στόχο. Δημιούργησαν πλήθος ευκαιριών, επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό, ενώ είχαν και δοκάρι.

Ο Αμρ Ουάρντα ωστόσο, ήρθε να κάνει ότι δεν μπορούσαν οι αντιπάλοι και με κεφαλιά στο 74ο λεπτό, έγραψε το 3-2, χαρίζοντας ένα τεράστιο διπλό στην ομάδα του, μέσα σε μία δύσκολη έδρα, όπως είναι το «Κλ. Βικελίδης».

Στο 104’ ολοκληρώθηκε το παιχνίδι καθώς ο διαιτητής Σκουλάς είχε δώσει πέναλτι σε καθαρό χέρι του Μπούστος αλλά πήγε και εξέτασε τη φάση από το VAR και διαπίστωσε πως στο ξεκίνημα της φάσης ο Ροζ είχε κάνει επιθετικό φάουλ στον Μόρα, παίρνοντας πίσω την αρχική του απόφαση!