Γκάφα Μπουχαλάκη στην ήττα της Ελλάδας (2-0) από την Ιταλία -Πολύ καλός ο Μπακάκης

Η Ελλάδα άντεξε για… ένα ημίχρονο κόντρα στην Ιταλία και φυσιολογικά έχασε με 2-0. Αυτή ήταν η 4η ήττα για την Εθνική στον όμιλο, μένοντας στους πέντε βαθμούς και στην προτελευταία θέση.

Στο πρώτο μέρος, το συγκρότημα του Μαντσίνι είχε συντριπτική κατοχή (72%-28%), αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την καλοστημένη ελληνική άμυνα.

Στην επανάληψη, η πίεση των Ιταλών αυξήθηκε και στο 63′ η Ελλάδα έμεινε πίσω στο σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Ζορζίνιο, μετά από απερισκεψία του Μπουχαλάκη (χέρι).

15 λεπτά μετά διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με τον Μπερναρντέσκι να κάνει το 2-0 και να στέλνει τη χώρα του στη τελική φάση του Euro.

Ο Μιχάλης Μπακάκης ήταν από τους διακριθέντες, έχοντας πολύ καλή παρουσία. Ο Μάνταλος πέρασε στο παιχνίδι στο 80′ και δεν πρόλαβε να φανεί, ενώ ο Γαλανόπουλος έμεινε στον πάγκο.