Football League: Εκανε το 2Χ2 η Καλαμάτα, πέρασε από τον Βόλο με 10 παίκτες η Βέροια!

Στην κορυφή της Football League η Καλαμάτα, έκανε το «2×2» με το 2-0 επί του Ιάλυσου! Μεγάλη νίκη σημείωσε η Βέροια (με 10 παίκτες) επί του Ολυμπιακού Βόλου εκτός έδρας με 2-0.

Η «μαύρη θύελλα» επικράτησε 2-0 του Ιάλυσου εντός έδρας, έκανε το «2×2» στη Football League έπειτα και από το «διπλό» στο Αιγάλεω στην πρεμιέρα και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, αφού ό,τι και να γίνει στο υπόλοιπο πρόγραμμα της ημέρας, δεν γίνεται να αποκτήσει… συγκάτοικο, αλλά και ούτε να πέσει δεύτερη. Ο Γρηγόρης Μάκος με σουτ άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό για την ομάδα του Βασίλη Βούζα, ενώ ο Κουϊρουκίδης εκτέλεσε στο 75’ τον Ανδρούτσο για να ζευγαρώσει τα τέρματα των γηπεδούχων, που έχουν μπει πολύ καλά στο φετινό πρωτάθλημα και δείχνουν τη δυναμική τους. Έναν βαθμό έχουν έπειτα από δύο αγωνιστικές οι φιλοξενούμενοι, αφού στην πρεμιέρα ήρθαν 0-0 με την Ιεράπετρα.

Την ίδια ώρα, η Βέροια έκανε απόδραση (με 10 παίκτες) από τη Λάρισα με το 2-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πασά και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς. Ο 29χρονος εξτρέμ μπήκε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό και μέσα σε λίγα λεπτά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του. Στο 84’ άνοιξε το σκορ και στο 90’ με σουτ έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο ματς με δεύτερο προσωπικό γκολ. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα σχεδόν σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος, αφού ο Πέντα αντίκρισε κόκκινη στο 52ο λεπτό. Μόλις έναν βαθμό έχει η ομάδα της Μαγνησίας στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Νίκη με 2-1 της Ιεράπετρας επί της Νίκης Βόλου. Ο Χιντζίδης με εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό, ενώ ο Αποστολόπουλος «χτύπησε» στο 58’, ενώ ο Μασκουνιάν με σουτ μείωσε στο 87’ για τους φιλοξενούμενους, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Ωστόσο, δεν άλλαξε μέχρι τέλους. Στους τέσσερις βαθμούς πλέον οι γηπεδούχοι, στους τρεις οι φιλοξενούμενοι.