Football League: Διπλό με Περόνε για τον Ηρακλή

Ο Ηρακλής άφησε πίσω τους τις τρεις διαδοχικές ήττες και μπήκε με το “δεξί” στο 2019. Ο “Γηραιός” επικράτησε 1-0 του ΑΟΧ/Κισσαμικού στα Περιβόλια για την 11η αγωνιστική της Football League χάρη στο γκολ του Εμανουέλ Περόνε με εκτέλεση φάουλ στο 57ο λεπτό. Η ομάδα του Μανουέλ Ρόκα πανηγύρισε τη νίκη, αν και κατέβηκε ελλιπέστατη στην Κρήτη. Κι αυτό γιατί τα δελτία των νεοαποκτηθέντων Βιτλή, Ορφανίδη, Στεργίδη δεν εκδόθηκαν, με αποτέλεσμα στον πάγκο να βρίσκονται μόλις πέντε αναπληρωματικοί.

Εντός έδρας ήττα υπέστη και η άλλη ομάδα του νησιού που αγωνίστηκε το Σάββατο (5/1). Ο Απόλλων Λάρισας πέρασε από το “Παγκρήτιο”, καθώς νίκησε 2-1 τον Εργοτέλη. Οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Τασιούλη – εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά και σουτ με το δεξί – μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς.

Ο Λουκάο στο 68ο λεπτό πρόλαβε τον Μπρους και με προβολή διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας της Λάρισας. Το μόνο που κατάφερε ο Εργοτέλης ήταν να μειώσει με τον Έφορντ στο 72′. Έτσι, έμελλε να διαμορφωθεί και το τελικό σκορ.

Στο 78′ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά το δυνατό σουτ του Μπουρσέλη τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Μαντζάρη.

Η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με εκτέλεση πέναλτι του Ελευθεριάδη, αλλά τα Τρίκαλα ισοφάρισαν στο 61′ με τον Συμελίδη.

Η ομάδα της Πάτρας πήρε τη νίκη (2-1) τελικά. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη μετά τις 18 Νοεμβρίου! Στο 81ο λεπτό, ο Καρατσανάκοφ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λουμπαρδέας έκανε την προβολή κι έκρινε το ματς.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 5 Ιανουαρίου

• Παναχαϊκή – Τρίκαλα 2-1 (45′ πεν. Ελευθεριάδης, 81′ Λουμπαρδέας / 61′ Συμελίδης)
  • Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 1-2 (72′ Έφορντ/ 5′ Τασιούλης, 68′ Λουκάο)
  • ΑΟΧ Κισσαμικός – Ηρακλής 0-1 (57′ Περόνε)