Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στην Άντερλεχτ

Ο ΠΑΟΚ έχοντας πολύ καλά διαστήματα στο φιλικό παιχνίδι του επικράτησε 3-1 της ‘Αντερλεχτ στο προπονητικό κέντρο των Βέλγων.

Η  πρώτη επικίνδυνη στιγμή ανήκε στην Άντερλεχτ, με τον Πασχαλάκη να διώχνει στο 3’ κεφαλιά του Καγεμπέ. Το 4-4-2 του ΠΑΟΚ και οι εναλλαγές στο πρέσινγκ μπλόκαραν αρχικά κι εν συνεχεία έκοψαν στη μέση τους Βέλγους, που επί της ουσίας είχαν μια ανούσια κατοχή της μπάλας.

Στο 32ο λεπτό, ο Μίσιτς ύστερα από εξαιρετική κούρσα έβγαλε στον Πέλκα, που με καλό τελείωμα άνοιξε το σκορ. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, η ομάδα του Φερέιρα δεν αγχώθηκε, όμως νιώθει και τυχερή για το προβάδισμα, αφού οι Βέλγοι πέταξαν μοναδική διπλή χαμένη ευκαιρία –από στημένη φάση- λίγο πριν την εκπνοή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άντερλεχτ μπήκε και πάλι πιο δυνατά, όμως ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορα τα ηνία. Αφού προειδοποίησαν με την εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη, που κατέληξε στο δοκάρι (51’), οι Θεσσαλονικείς ξαναχτύπησαν με τον ίδιο τρόπο. Πάλι με κόντρα επίθεση, αλλά αυτή τη φορά με κούρσα του Ζαμπά, ο Άκπομ πήρε την ασίστ από τον Βραζιλιάνο κι έκανε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα ούτε στη συνέχεια, καθώς δεν έβρισκαν με τίποτα διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή, με τον Στοχ να γράφει το 3-1 που ήταν το τελικό σκορ της φιλικής αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (76′ Ροντρίγκο), Γιαννούλης, Κρέσπο (76′ Ινγκασον), Βαρέλα, Μίσιτς, Ελ Καντουρί (76′ Κάτσε), Ζαμπά (70′ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (70′ Στοχ), Πέλκας (70′ Γαϊτανίδης), Ακπομ (70′ Σφιντέρσκι).