Φιλική ήττα για τον Πανιώνιο από τον Λεβαδειακό στη Νέα Σμύρνη

Φιλικό με τον Λεβαδειακό έδωσε το απόγευμα της Κυριακής (18/8) ο Πανιώνιος, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 1-2, μια εβδομάδα πριν από το ξεκίνημα της Super League.

Οι Βοιωτοί άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Μάντζιου, ενώ λίγο αργότερα θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όταν ο Συμελίδης βρήκε το δοκάρι. Τελικά το 0-2 έγινε στο 26′ με αυτογκόλ του Μανιάτη, στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου μείωσε σε 1-2 στο 30′, με ατομική ενέργεια και σουτ του Τσιλούλη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αρκετές αλλαγές που έγιναν είχαν σαν αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του φιλικού. Οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να κάνουν το 1-3 στο δεύτερο μισό, όταν το μακρινό σουτ του Καραχάλιου πήγε στο οριζόντιο.

Στο 79′, κατόπιν χρήσης του VAR, ο διαιτητής Τσαμούρης έδειξε κόκκινη κάρτα στον Σένκα για αντικανονικό μαρκάρισμα. Υπενθυμίζεται ότι ο Πανιώνιος αντιμετωπίζει την Κυριακή (25/8, 19.15) τον Βόλο εντός έδρας για την 1η αγωνιστική της Super League.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μαλέρμπ, Σαραμαντάς (72′ Λυμπεράκης), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος (46′ Μίκο), Μανιάτης, Μιλόγεβιτς (46′ Οικονομίδης), Κόρμπος (59′ Σέλκος), Άρσε (72′ Σιντι Αλί), Τσιλούλης, Καμαρα, Δούμτσιος (59′ Παπαγεωργίου).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Κοκκαλάς, Χατζηλάμπρος, Παντελιάδης, Λιάγκας, Τσάπρας (46′ Καραχάλιος), Μητρόπουλος (46′ Καστιγιόν), Σανάμπρια (46′ Νίκας), Κονέ, Σαβαντογκό, Συμελίδης, Μάντζιος (34′ Ιωαννίδης).