Εuropa League: Στους «16» με δύο νίκες η Σεβίλλη!

Την πρόκρισή της στη φάση των «16» του Europa League πανηγυρίζει η Σεβίλλη! Η γηπεδούχος δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο δυσκολίας κόντρα στην Λάτσιο και την απέκλεισε με δύο νίκες, αυτή τη φορά κερδίζοντας με 2-0 εντός έδρας (σσ. συνολικό σκορ 3-0)!

Όπως και στο πρώτο ματς στην Ιταλία, έτσι και στη ρεβάνς στην Ισπανία, η Σεβίλλη «χτύπησε» νωρίς με τον Μπεν Γεντέρ.

Ο 28χρονος Γάλλος φορ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 22ο λεπτό σκοράροντας με κοντινό σουτ, μετά την ασταθή επέμβαση του Στρακόσα.

Στο 60ό λεπτό, οι Ανδαλουσιάνοι έμειναν με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς ο Βάσκες ανέτρεψε ανόητα τον Ρόμουλο. Η ομάδα της “Αιώνιας Πόλης” πίεσε περισσότερο, αλλά δεν μπόρεσε να φθάσει στο γκολ. Τα πράγματα για τους “τσελέστι” έγιναν χειρότερα όταν αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή και του Μάρουσιτς στο 71′. Ύστερα από επτά λεπτά (78′) ο Σαράμπια συνδυάστηκε άριστα με τον Χεσούς Νάβας, ξαναπήρε την μπάλα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Χεσούς Νάβας, Γκαμπριέλ Μερκάδο, Κερ, Σέρτζι Γκόμεθ, Σέρχιο Εσκουδέρο (6′ λ.τρ. Πρόμες), Βάσκες, Ρόκε Μέσα (82′ Ρογκ), Σαράμπια, Αντρέ Σίλβα (63′ Αμαντού), Μπεν Γεντέρ.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μάρουσιτς, Πάτρικ (48′ Κορέα), Ατσέρμπι, Ράντου, Λούλιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (56′ Ρομούλο), Μπάντελι (77′ Ντουρμίσι), Κατάλντι, Ιμόμπιλε, Καϊσέδο.