Europa League: "Καθάρισε" ο Απόλλων Λεμεσού, ισχνό προβάδισμα για ΑΕΚ Λάρνακας

Το 2/2 έκαναν οι δύο κυπριακές ομάδες στα παιχνίδια της Πέμπτης για τον α’ προκριματικό του Europa League. Πιο κοντά στην πρόκριση ο Απόλλων Λεμεσού που πέρασε από το Κάουνας (2-0 τη Σπίρις). Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ Λάρνακας (1-0 την Πέτροκουμπ).

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι που έγινε στο «ΑΕΚ Arena», η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε την Πέτροκουμπ με 1-0 χάρις σε γκολ του Χέφελ στο 3ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση, ενώ όλα θα κριθούν την ερχόμενη εβδομάδα στον επαναληπτικό που θα γίνει στη Μολδαβία.

ΑΕΚ Λάρνακας: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ (84’ Κάσες), Τρισκόφσκι, Χέφελ (68’ Ακοράν), Γκονζάλεθ, Θ. Ιωάννου (46’ Τέτε), Σάστρε, Φλοριάν, Ραούλ, Γιάννου.

Πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση βρίσκεται ο Απόλλων Λεμεσού μετά τη νίκη του στο Κάουνας με 2-0 επί της Σπίρις. Ο Πίττας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή στο 14ο λεπτό με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 89ο λεπτό ο Ζελάγια, με εκτέλεση πέναλτι έγραψε το τελικό 2-0 για την ομάδα της Κύπρου.

Απόλλωνας: Μολ, Σελίμοβιτς (46’ Σαλάι), Σακέτι, Μπεσάτ, Πίττας, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Παπουλής (65’ Γκαπκέ), Γιούστε, Σαρδινέρο (79’ Αγίρε).