Europa League: Νίκη-ελπίδας για ΑΠΟΕΛ, «τριάρα» και πρόκριση για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ζωντανό με ανατροπή στο 88′ ο ΑΠΟΕΛ, συντριβή για Αϊντχόφεν στο Λιντς. Το ΑΠΟΕΛ φιλοξένησε στο ΓΣΠ την Καραμπάχ και βρέθηκε πίσω στο σκορ δέκα λεπτά μετά από την έναρξη του ματς στη Λευκωσία από το γκολ του Μεντβέντεβ. Ο Λούκας μετά από ασίστ του Ούρος Μάτιτς ισοφάρισε σε 1-1 στο 59′ για τους γαλαζοκίτρινους, οι οποίοι έφθασαν στην ανατροπή και τη νίκη (2-1) με γκολ του Ιωάννου στο 88ο λεπτό.

Σεβίλλη επισκέφτηκε το Λουξεμβούργο και δεν είχε την πρόβλημα να φύγει με άνετη νίκη από το Ζοζί Μπαρτέλ. Οι νεβριονένσες συνέτριψαν με 5-2 την Ντουντελάνζ, έφθασαν στην τέταρτη νίκη τους στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της φάσης των ομίλων του Europa League και εξασφάλισαν την πρόκριση στους 32 της διοργάνωσης. Η ομάδα της Κύπρου έπιασε την Καραμπάχ στη δεύτερη θέση με τέσσερις βαθμούς (αμφότερες), ενώ τρεις έχει η Ντουντελάνζ. Η ομάδα από το Λουξεμβούργου διατηρεί κι αυτή ελπίδες για την πρόκριση.

Η Άλκμααρ φιλοξενήθηκε στο Νουρ-Σουλτάν του Καζακστάν από την Αστάνα για την τέταρτη αγωνιστική, συνέτριψε την ουραγό του ομίλου με 5-0, πάτησε κορυφή κι έκανε μεγάλο άλμα πρόκρισης στους 32 του Europa League. Με τον Έλληνα διεθνή στόπερ, Παντελή Χατζηδιάκο βασικό – έχοντας ως παρτενέρ τον Βόιτενς στο κέντρο της άμυνας – ν’ αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια του ματς και να βρίσκει δίχτυα στο 76ο λεπτό η AZ δεν συνάντησε αντίσταση από τους γηπεδούχους.

Η Γκλάντμπαχ «ξέρανε» στο 95΄την Ρόμα (2-1) και μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης. «Κλείδωσε» την πρόκριση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με νίκη με 3-0 επί της Παρτιζάν ενώ τελευταία έμεινε στον όμιλο της η Πόρτο που ηττήθηκε με 2-0 από την Ρέιντζερς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Europa League

Αστάνα-Αλκμάαρ 0-5 (29’, 77’ Μποαντού, 52’ Μίτζιο, 57’ Ιντρίσι, 76’ Χατζηδιάκος)
ΑΠΟΕΛ-Καραμπάγκ 2-1 (59′ Λούκας, 88′ Ιωάννου – 10′ Μεντβέντεβ)
Λάτσιο-Σέλτικ 1-2 (7′ Ιμόμπιλε – 38′ Φόρεστ, 95′ Εντσάμ)
Ντουντελάνζ-Σεβίλλη 2-5 ( 69′, 80′ Σινάνι – 18′, 36′ Νταμπούρ, 28′, 33′, 67′ Ελ Χαντάντι)
Κοπεγχάγη-Ντιναμό Κιέβου 1-1 (4′ Στάγκε – 70′ Βέρμπιτς)
Ρόζενμποργκ-Σπόρτινγκ Λισσαβόνας 1-2 (16′ Κοάτες, 38′ Μπρούνο Φερνάντες)
Κράσνονταρ-Τράμπζονσπορ 3-1 (27′, 35′ Μανουέλ Φερνάντες, 93′ Ιγνατίεβ – 95′ Ενακαέμε)
Λουγκάνο-Μάλμε 0-0
Βασιλεία-Χετάφε 2-1 (9′ Καμπράλ, 60′ Φράι – 44′ πεν. Μάτα)
ΛΑΣΚ-Αϊντχόβεν 4-1 (56′ Ρανφτλ, 60′ Φρίζερ, 78′, 82′ Κλάους – 5′ πεν. Σβαμπ)
Κλουζ-Ρεν (87′ Ροντόν)
Σταντάρ Λιέγης-Αϊνραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (56′ Φανχόισντεν, 94′ Λεστιέν – 65′ Κόστιτς)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Παρτιζάν 3-0 (21′ Γκρίνγουντ, 33′ Μαρσιάλ, 49′ Ράσφορντ)
Γκλάντμπαχ-Ρόμα 2-1 (64′ Φάσιο, 90 +5′ Τουράμ – 35′ αυτ. Φάσιο)
Βόλφσμπουργκ-Γάνδη 1-3 (20′ Ζοάο Βίκτορ – 50′ Γιάρεμτσουκ, 65′ Ντεπουάτρ, 76′ Ενγκαντέ )
Γουλβς-Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-0 (90 +2′ Χιμένες)
Εσπανιόλ-Λουντογκόρετς 6-0 (4′ Μελέντο, 19′ Λόπεθ, 36′ πεν.Βάργκας, 52′ Καμπουθάνο, 73′ Πεδρόσα, 76′ Φερέιρα )
Φέγενορντ-Γιουνγκ Μπόις 1-1 (17′ πεν. Μπούρκχαουζ – 71′ Σπίελμαν)
Ρέιντζερς-Πόρτο 2-0 (69′ Μορέλο, 73′ Ντέιβις)
Μπράγκα-Μπεσίκτας 3-1 (14′, 36′ Παουλίνιο, 81′ Γουίλσον – 28′ Μπόιντ)
Φερεντσβάρος-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-0
Βόλφσμπεργκ-Μπασακσεχίρ 0-3 (73′ Βίστσα, 84′, 87′ Κριβελί )
Ολεκσάντρια-Σεντ Ετιέν 2-2 (84′ Μπεζκορόντκο, 90 +1′ Ζαντεράκα – 24′ πεν. Χαζρί, 72′ Καμαρά)